Y2K – co to znaczy? Moda lat 2000!

Udostępnij:

Większości z nas Y2K kojarzy się z kolorowymi sesjami zdjęciowymi nawiązującymi do świata Barbie i Paris Hilton, który zalał Internet kilka lat temu. Czym tak naprawdę jest Y2K?

Styl Y2K – ubrania i stylizacje

Tak naprawdę termin Y2K nie ma nic wspólnego z modą – używali go programiści wiele lat temu. Skrót Y2K oznacza tzw. „Problem roku 2000”. Przed nadejściem millenium obawiano się, czy komputery poradzą sobie ze zmianą daty. Problem polegał na tym, że do końca 1999 r. w danych z czterocyfrowymi liczbami oznaczającymi rok przetwarzano tylko dwie ostatnie cyfry. Tak więc na początku nowego tysiąclecia stare programy mogły pomylić rok 2000 z rokiem 1900, a eksperci widzieli w tym ogromne ryzyko. Jednak wielu ekspertów twierdzi, że problem został celowo wyolbrzymiony, aby amerykańskie firmy zarabiały więcej na oprogramowaniu. Tak czy inaczej, samo zjawisko nadało nazwę trendowi w modzie i dziś dotyczy mody z 2000, czyli styl Y2K. Ubrania inspirowane tym stylem są zupełnie odmienne od klasycznych stylizacji.

Co się nosi w stylu Y2K? Spodnie i bluzy z kapturem

Znane elementy ubioru są wszyte w DNA nowego stylu. Są to dżinsy z niskim stanem i krótkie bluzki z zabawnymi nadrukami, a także sukienki „dziecięce” i spódnice w naiwnym stylu oraz welurowe garnitury, które ponownie powróciły na wybiegi z marką Juicy Couture. To także cyrkonie i zabawne spinki do włosów. Akcesoria (jak retro-futurystyczne telefony z klapką Motoroli). Wszystko to składa się na stylizacje Y2K. Spodnie mogą być obcisłe, ale też stylizowane na zużyte

W branży modowej termin Y2K odnosi się do powrotu do tego, co było u szczytu popularności w okresie zerowym. Są to ubrania i dodatki bogato zdobione kryształkami, obcisłe dżinsy, dżinsy z niskim stanem, krótkie bluzki z zabawnymi nadrukami, krótkie kardigany, welurowe garnitury, minispódniczki, zabawne spinki do włosów.

Film „Matrix” to kolejny element, do którego nawiązuje styl Y2K. Spodnie, które nosił główny bohater tego słynnego obrazu, stały się już wręcz legendarne. Męskie atrybuty roku 2000 to workowate dżinsy z niskim stanem, opaski na głowę, bluza rozpinana (bluza polarowa z długim zamkiem błyskawicznym) oversize, opaski na ramię, cross-bag (torba na ramię). Głównym celem jest wyrażenie siebie tak jak to możliwe. Możesz ubierać małe T-shirty lub oversize'owe bluzy z kapturem, ciemne dżinsy lub minispódniczki, wysokie trampki lub buty na platformie – wszystko, czego dusza zapragnie.

Styl Y2K damski

Styl Y2K – bluza podstawą garderoby

Aby podążać za trendem, wcale nie trzeba ubierać się w elementy stylizacji od stóp do głów. Wystarczy zakupić kilka modnych atrybutów i połączyć je z podstawowymi rzeczami z twojej garderoby. Uniwersalność i dowolność to główne zalety, jakie ma styl Y2K. Bluza może być tu na przykład podstawą udaną stylizacji. Jednocześnie frywolną minispódniczkę z plisami można połączyć z marynarką i body. Całość wygląda, jakbyś miała na sobie sukienkę pod kurtką. Krótkie topy lub kardigany będą dobrze wyglądać ze spodniami z wysokim stanem. Możesz uzupełnić obraz opaską do włosów, która jest super trendem, jeśli chodzi o styl Y2K. Bluza może być uzupełniona srebrną biżuterią.

Stylowego ubierania się łatwo nauczyć, obserwując relacje blogerek modowych Y2K lub inspirując się celebrytkami, których szczyt popularności przypadł na lata 2000.

Moda Y2K - ubrania męskie i unisex

Stylizacje Y2K mogą opierać się zarówno na elementach podstawowych, jak i akcentach, z których znany jest styl Y2K. Ubrania męskie można łączyć z damskimi. Tak więc proste szerokie dżinsy można łączyć z zabawną przyciętą koszulką lub seksownym krótkim topem z wiązaniami.

Najważniejsze jest dodanie kultowych akcesoriów. Należą do nich jasna plastikowa biżuteria, elementy siatkowe, cyrkonie. Buty to kolejny wyróżniający element stylu Y2K. Ubrania męskie łączymy z klasycznymi sneakersami, jak i masywnymi klapkami.

Ważne jest zachowanie równowagi między starannym minimalizmem a wręcz kiczem. Łatwo się tego jednak nauczyć, obserwując konta blogerek modowych. Załóż też chustkę, szalik, opaskę na głowę, top, pasek, na szyję lub torbę.

Styl Y2K jest ciekawy, ponieważ łączy w sobie wszystkie ekscytujące elementy garderoby i rzeczy z przełomu lat 90. i 00. Dla millenialsów to okazja do ponownego powrotu do dzieciństwa, a dla starszej publiczności – do pogrążenia się w nostalgii, ponownego przemyślenia ubrań i stylizacji z młodości i zobaczenia, jak nowoczesność wpleciona jest w coś, co wydawało się mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek powróciło.

0 Komentarze