Ubrania na upał - jakich materiałów unikać?

Udostępnij:

Przy temperaturach sięgających 30 – 35 stopni Celsjusza, dla naszego komfortu najważniejsze jest to, w co jesteśmy ubrani i z czego wykonane są te ubrania.

Ubrania na upał – podstawowe zasady

Wysokie letnie temperatury są trudne do zniesienia w materiałach syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza i łatwo się nagrzewają. Ubrania na upał powinny być wykonane z naturalnych tkanin. Optymalnym materiałem jest len, który oddycha i dzięki temu – naturalnie wentyluje przestrzeń między skórą a powierzchnią materiału.

Latem „denimowe” elementy garderoby można zastąpić zamiennikami z chambray – lżejszej wersji denimu, w którym nie będzie nam tak gorąco. Ubrania na upał z chambray są lekkie, choć sama tkanina jest jednocześnie gęsta dwukolorowa, o gładkim splocie jasnych i ciemnych niciach, najczęściej niebieskich lub jasnoniebieskich. Zwykle kolor jest stonowany i wydaje się lekko postarzany.

Czy poliester jest dobry na lato – zalety i wady materiału

Poliester to sztuczna tkanina zawierająca politereftalan etylenu. Polimer jest bardzo elastyczny, co pozwala na tworzenie włókien o pożądanej grubości i długości. Następnie dodaje się włókna innych tkanin, co nadaje indywidualne cechy ubraniom. Poliester spaja inne składniki materiału i nadaje ubraniom pożądane właściwości.

Poliester można znaleźć niemal wszędzie, od bielizny po odzież wierzchnią i tapicerkę. Jedną z kluczowych cech takiej tkaniny jest „zapamiętywanie” kształtu. Ta właściwość jest często używana podczas tworzenia produktów plisowanych lub falistych. Przy odpowiedniej pielęgnacji ubranie będzie w stanie zachować swój pierwotny kształt, nawet po kilkuset praniach.

Wielu użytkowników zastanawia się, czy poliester jest dobry na lato? Niestety materiał ten cechuje się niską oddychalnością. Dlatego to czy poliester jest dobry na lato, zależy od kroju odzieży. Powinny być to ubrania z rozcięciami, maksymalnie otwarte. Co więcej, odzież poliestrowa jest stosunkowo ciasna, co może powodować pewien dyskomfort podczas upałów. Warto też pamiętać, że syntetyki gromadzą ładunki elektrostatyczne, co powoduje, że cząsteczki kurzu przyklejają się do ubrań. Ostatecznie poliester uważa się za materiał o dużej sztywności.

Letnie ubrania na upał

Czy wiskoza jest dobra na lato – jak wybrać ubrania z tego materiału?

Włókno wiskozowe jest samo w sobie wyjątkowe, ponieważ jest wytwarzane sztucznie z surowców naturalnych (miazgi drzewnej). Ta materia jest również interesująca ze względu na swoją różnorodność. Wiskoza może wyglądać jak jedwab, len lub wełna, mieć matową lub błyszczącą powierzchnię, być gładka lub teksturowana itp. Wszystko zależy od sposobu przetwarzania miazgi. Istnieją trzy główne grupy tkanin wiskozowych. Są to podstawowe (sukienki, sukienki), dziane (t-shirty, T-shirty), a także przędza, z której dziane są różne ubrania.

To czy wiskoza jest dobra na lato, zależy od stopnia jej przetworzenia. Latem najbardziej odpowiednie są zszywki i dzianiny wiskozowe. Zaletą tych pierwszych jest właściwości chłodzenia ciała podczas upałów. Dzianina wiskozowa ma również działanie chłodzące, dzięki czemu jest wygodna w noszeniu latem. T-shirt lub podkoszulek wykonany z wiskozy szybko się marszczy, ale można go też szybko wygładzić (dzięki czemu wygląda jak nowy).

To czy wiskoza jest dobra na lato, zależy też od właściwości poszczególnych rodzajów wiskozy. Jednak większość materiałów z tej rodziny:

• Pochłania dwukrotnie więcej wilgoci niż tkaniny bawełniane.

• Jest hipoalergiczna.

• Ma doskonałe właściwości higieniczne.

Jaki jest najbardziej przewiewny materiał?

Tkaniny oddychające to te, które są w stanie w wystarczającym stopniu przepuszczać powietrze i wilgoć. Różne rodzaje takich tkanin są szeroko stosowane w produkcji lekkich i wygodnych ubrań.

To, jaki jest najbardziej przewiewny materiał, zależy od zdolności tkaniny do przepuszczania dużej ilości powietrza. Ta cecha nazywana jest oddychalnością i jest jedną z najważniejszych cech tekstyliów. Oddychalność zależy od takich czynników jak:

• Skład materiału. Najwyższą zdolność przepuszczania powietrza mają płótna naturalne. Najbardziej przewiewny materiał to len, bawełna, wełna, jedwab, a także materiał na bazie celulozy - wiskoza.

• Gęstość tkaniny wpływa również na jej oddychalność. Oddychające tkaniny to zazwyczaj lekkie i cienkie tkaniny.

Główne zalety oddychających tkanin to:

• Przyjemne wrażenia dotykowe.

• Hipoalergiczność.

• Lekkość.

Większość właściwości zależy bezpośrednio od składu tkaniny - tkaniny bawełniane i lniane są bardzo trwałe i odporne na zużycie, jedwab jest szczególnie skuteczny w usuwaniu nadmiaru wilgoci, a tkaniny wełniane doskonale zachowują swój kształt i zatrzymują ciepło. Oprócz oczywistych zalet prawie każda oddychająca tkanina ma wady. Ubrania wykonane z takich materiałów często się gniotą. Materiały wełniane i wiskozowe wymagają starannej pielęgnacji, tkaniny konopne i lniane cechuje słaba elastyczność. Wełna też może się kurczyć, a odzież z niej wykonana wymaga regularnej ochrony przed molami.

0 Komentarze