Płaszcz to uniwersalny element zimowej garderoby wielu kobiet. Jak odpowiednio go wybrać aby podkreślił wszystkie nasze zalety?
Jak wybrać płaszcz damski na zimę?
Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, jeździsz samochodem, lepiej wybrać płaszcz damski na zimę skrócony. Zbyt długi będzie dla ciebie niewygodny. Odpowiednie modele to płaszcz 90-95 cm. Ale ta długość nie zawsze dobrze wygląda z sukienkami - optycznie załamuje sylwetkę. Dlatego, jeśli jesteś zagorzałą fanką spódnic, radzimy wybrać wydłużony płaszcz damski na zimę. Rozciągnie sylwetkę i będzie korzystnie łączyć się z rzeczami w twojej garderobie. Rozważ produkty o długości 98-103 cm.
Płaszcz zimowy damski – dobieramy fason
Właścicielki delikatnej sylwetki powinny kupić płaszcz zimowy damski z paskiem lub o dopasowanej sylwetce. Korzystnie podkreśla talię, nadaje całości elegancji. Wolisz luźniejsze ubrania? Zatrzymaj się przy rozkloszowanej wersji. Ten styl jest szalenie popularny od kilku sezonów i wygląda korzystnie na każdym typie figury.
Niektóre akcenty nie tylko uzupełniają ogólny wygląd, ale są również funkcjonalne. Na przykład kaptur może zastąpić czapkę lub służyć jako dodatkowa ochrona przed wiatrem lub śniegiem. Futrzane wykończenie uchroni cię również przed złą pogodą, a także nada wyjątkowego szyku. Taki płaszcz zimowy damski wygląda bardzo elegancko i wyrafinowanie.
Według statystyk większość pań preferuje odcienie czerni i brązu - to nieśmiertelny klasyk. Nie lubisz eksperymentować? Wybierz zimowy płaszcz damski w kolorze przydymionej szarości. Jeśli znudziły ci się ciemne odcienie, zwróć uwagę na modele w kolorze akwamarynowym lub granatowym, bakłażanowym lub jagodowym.
Zimowy płaszcz damski – czy zastąpi kurtkę puchową?
Najbardziej uniwersalnym i wygodnym ubraniem na późną jesień i zimę jest oczywiście parka. Jest to ciepły zimowy płaszcz damski wykonany z tkaniny kurtki lub płaszcza przeciwdeszczowego, zwykle z kapturem. Jest wygodna w noszeniu, lekka, dobrze chroni przed wiatrem, nie boi się wilgoci i brudu, praktycznie nie odkształca się i jest łatwiejsza w pielęgnacji niż klasyczny płaszcz czy futro. W dodatku łatwo połączyć ją z niemal każdym ubiorem – nawet z wizytowym garniturem, nawet z wieczorową sukienką.
Wysokiej jakości zimowy płaszcz damski może być świetną alternatywą dla kurtek puchowych i parki. Dawno minęły czasy, kiedy zimowe płaszcze były ciężkie i nieporęczne, jak kożuchy i futra. Nowoczesne technologie pozwalają na wykonanie naprawdę ciepłego zimowego płaszcza, który jednocześnie będzie piękny i lekki. Niekiedy przewyższa tradycyjne futro z punktu widzenia ekonomii, praktycznych i etycznych, nie mówiąc już o tym, że wygląda nowocześniej. Owszem, płaszcze są cięższe niż parki i droższe, nie można ich prać, ale piękno i różnorodność faktur rekompensuje te wady.
Damski płaszcz zimowy a przejściowy
W większości płaszczy wielosezonowych brakuje izolacji, a ich zdolność do ogrzewania zależy od właściwości głównego materiału. Takie płaszcze są zwykle przeznaczone do temperatur dodatnich (do + 5C °). W Polsce są noszone we wrześniu-październiku. Już w listopadzie termometr oscyluje wokół zera. Wówczas damski płaszcz zimowy powinien być wiatroodporny i wystarczająco ocieplony, aby wytrzymać mrozy, średnio od -5°C do -15°C.
Do klasycznych płaszczy jako główny materiał używamy tkanin wykonanych z włókien naturalnych. Są droższe od syntetycznych i mieszanych, ale ich zalety - piękno, ciepło, właściwości dotykowe i zdolność do regeneracji - są niezaprzeczalne.
We wszystkich modelach ocieplanych wykonanych z klasycznych materiałów (wełna, kaszmir, alpaka, moher) bezpośrednio po nałożeniu warstwy płaszcza stosuje się cienką membranę - jest to specjalna oddychająca tkanina z impregnacją hydrofobową, która chroni przed wiatrem i nadmierną wilgocią.
Jako główną izolację zimową stosuje się Slimtex. Jest to nowoczesna izolacja technologiczna na bazie mikrofibry, bardzo skuteczna pod względem grubości i izolacyjności termicznej. Właściwości izolacyjne takiego ocieplenia o grubości 2,5 mm odpowiadają syntetycznej warstwie winterizera o grubości 3 cm. Nie odkształca się i nie wymaga szycia, co oznacza, że pozwala tworzyć cienkie i lekkie ocieplane płaszcze lub parki. Jest to ciekawa alternatywa dla prawie wszystkich kurtek puchowych. Slimtex nie traci swoich właściwości podczas prania i czyszczenia chemicznego. Powłoki z taką izolacją bez problemu wytrzymują temperatury do -15C°.
Dobrym izolatorem jest sherstepon lub wełna. Jest to siateczka z włókien wiskozowych, przez którą przewleczona jest owcza wełna - przypomina cienki puchowy szal. Ta izolacja jest lekka, bardzo plastyczna.