Rodzaje żarówek - domowa elektryka w pigułce

Udostępnij:

Oświetlenie jest istotnym elementem wystroju wnętrz. Może ono stworzyć lub zepsuć nastrój w pomieszczeniu. Liczy się nie tylko styl i kształt lampy, ale także rodzaj żarówki, która się w niej znajduje.

Jakie źródło światła należy wybrać?

Istnieje wiele rodzajów żarówek. Różnią się one zasadą działania, właściwościami i trwałością, a także rozkładem światła. Wybór właściwego produktu nie jest łatwy. Przed zakupem żarówki należy rozważyć parametry źródła światła. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar, żywotność, wydajność energetyczną, temperaturę barwową itd. Jakie rodzaje półek można znaleźć? Przedstawiamy kilka propozycji.

Kilka słów o żarówce

Żarówka to jeden z najważniejszych wynalazków XIX wieku. Umożliwiła szersze wykorzystanie energii elektrycznej do oświetlania pomieszczeń, co w znacznym stopniu wpłynęło na komfort życia.

Choć żarówkę wynaleźli Brytyjczycy, istnieje wiele opinii na temat tego, kto był pierwszym, który tego dokonał. Wielu uważa, że był to Thomas Edison. Warto jednak zauważyć, że Joseph Wilson Swan jako pierwszy uzyskał patent na żarówkę.

Żarówki

Różne typy żarówek

Na przestrzeni lat żarówki były stale ulepszane, aby poprawić ich żywotność, zużycie energii i jakość. Ważne jest, aby przy wyborze żarówki wziąć pod uwagę wszystkie dostępne opcje. Oto najpopularniejsze typy: tradycyjne żarówki żarowe - żarówki halogenowe, - lampy fluorescencyjne - diody LED.

Jakie są różnice między poszczególnymi typami?

1. Lampy żarowe Są to najstarsze modele, w których źródłem światła jest żarnik. Jest on zamknięty w szczelnej soczewce zawierającej mieszaninę gazów, która zwiększa jego jasność i wydłuża żywotność. Ich główną zaletą jest zdolność do dokładnego odwzorowania kolorów i utrzymywania stałej temperatury. Charakteryzują się krótką żywotnością i dużym zużyciem energii elektrycznej.

2. Żarówki halogenowe Rodzaj lampy żarowej, w której jako czynnik podwyższający temperaturę wykorzystuje się halogen (zwykle jod). Dzięki temu żarówki halogenowe są jaśniejsze od tradycyjnych. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, szybkim zapłonem i dokładnym oddawaniem barw. Ich żywotność wynosi około dwóch lat.

3. Żarówki fluorescencyjne Oprócz żarówek możemy wybierać spośród innych źródeł światła. Najpopularniejsze z nich to lampy fluorescencyjne. Mają one długą żywotność, nawet do 10 lat, i niskie zużycie energii. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o stałym oświetleniu. Częste włączanie i wyłączanie może skrócić ich żywotność. Świetlówki można dostosować do konkretnego miejsca dzięki różnym kształtom i barwom światła. Zasada ich działania polega na wyładowaniu jarzeniowym w rurce wypełnionej gazem.

4. Żarówki LED Diody LED nie wykorzystują żarnika jako źródła światła, lecz urządzenie emitujące światło. To nowoczesne źródło światła ma wiele zalet, w tym długą żywotność (nawet dziesiątki do tysięcy godzin), niskie zużycie energii elektrycznej i natychmiastowy start. Charakteryzuje się również krótkim czasem osiągania pełnej jasności. Żarówki ledowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które się nagrzewają, nie są wrażliwe na przełączanie między włączeniem a wyłączeniem prądu.

Wybierz kształt żarówki pasujący do typu lampy

Dostępnych jest wiele rodzajów żarówek. Wybierając żarówki, należy pamiętać o dopasowaniu ich do lamp w każdym pomieszczeniu.

Jak wybierać między różnymi typami gwintów? Szukając żarówek do lamp do swojego mieszkania, należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej nici. Informacja ta jest oznaczona na opakowaniu symbolem E i liczbą.

Jak wybrać odpowiednią barwę światła? Szukając idealnego rozwiązania oświetleniowego dla swojego domu, musisz wziąć pod uwagę temperaturę i rodzaj wybranych żarówek. Powinny one pasować do rodzaju pomieszczenia i czynności, do których jest ono wykorzystywane.

0 Komentarze