Pomysł na tani ogród przed domem

Udostępnij:

Piękny kolorowy ogród od wiosny do późnej jesieni to nie musi być tylko marzenie. Ale nie każdy z nas ma odpowiednio dużo środków, aby stworzyć niezapomniany ogród.

Jak zaaranżować mały ogródek przed domem?

Najpierw zastanów się, który ogród jest dla ciebie łatwiejszy w utrzymaniu porządku – zwykły francuski, który wymaga częstego przycinania form ogrodowych, grządki wykluczające choćby odrobinę chwastów, czy nieco zaniedbany angielski z jego swobodnym układem? Logika sugeruje, że wersja angielska jest wygodniejsza.

Malowniczy trawnik z polnymi kwiatami pomoże ci łatwo stworzyć piękny ogród własnymi rękami. Im mniej klombów w ogrodzie, tym łatwiej o niego dbać. Wybierz żywe krzewy, które zmieniają swój wygląd przez cały sezon. Obsadź niektóre obszary trawnikiem lub malowniczym trawnikiem z koniczyną, stokrotkami. Chwasty nie są na nim tak widoczne - wystarczy je skosić. Nawiasem mówiąc, stokrotki łatwo tolerują strzyżenie i kwitną wyjątkowo, bardzo nisko nad rozetami liści. Planując mały ogródek przed domem, zrezygnuj z klombów o geometrycznych kształtach. Zamiast tego stwórz mixbordy ze swobodnym ułożeniem różnych roślin. Wyglądają bardziej malowniczo i dobrze, nawet porośnięte chwastami.

Wybieraj rośliny odporne na nasz klimat i tolerujące mróz. Połącz rośliny o różnej wysokości, kształcie i kolorze liści, aby mały ogródek przed domem był dekoracyjny i piękny nawet wtedy, gdy nie kwitnie. Ułóż mixborders na przecięciu ścieżek, aby skomplikować wygląd ogrodu.

Mały ogródek. Aranżacja pod kątem designu

Brukowane patio świetnie sprawdzi się jako tło dla kwiatów, a także zmniejszy kłopoty z koszeniem trawnika. Zamiast kosiarki odpowiedniej do otwartych płaskich przestrzeni, zaopatrz się w podkaszarkę spalinową do cięcia trawy i chwastów wokół krzewówdrzew. Lepiej sprawdzi się, jeśli chodzi o mały ogródek. Aranżacja to też odpowiedni kształt trawnika i organizacja otaczających go nasadzeń. Im więcej osobno rosnących nasadzeń na środku trawnika, tym więcej czasu spędzisz, pielęgnując mały ogródek. Aranżacja to optymalizacja sił, jakie włożysz w pracę.

Aby uniknąć zapychania gleby między nasadzeniami poza trawnikiem, przykryj glebę dekoracyjną ściółką (np. korą). Pomiędzy młodymi nasadzeniami warto przykryć ziemię włókniną i posypać żwirem – to uchroni Cię przed chwastowaniem i wszechobecną trawą. Jeśli świeże nasadzenia krzewów i bylin wymagają wypełnienia przestrzeni między młodymi roślinami, można zastosować kolorowe rośliny jednoroczne. Te proste sztuczki pomogą ci nie tylko zaoszczędzić, ale także ozdobić twój ogród.

Mały ogród przed domem

Jaki pomysł na tani ogród?

Aby miejsce przed domem było estetyczne i ergonomiczne, musi być strefowe. Zanim zrealizujesz swój pomysł na tani ogród, zrób plan projektu - w specjalnym programie lub ręcznie. Rysunek powinien odzwierciedlać wymiary terytorium i budynków, a także ich lokalizację.

Określ punkty kardynalne, aby zrozumieć, jaki będzie obszar przed domem: słoneczny lub zacieniony. Jeśli powierzchnia jest nierówna, zwróć uwagę na różnice wysokości. Na tej podstawie stanie się jasne, które rośliny można sadzić przed domem, a które nie. Rzeźba powierzchni będzie również decydowała o krajobrazie: będzie to płaski trawnik lub wielopoziomowa kompozycja. Pomysł na tani ogród musi brać pod uwagę plan domu.

Zastanów się, jak strefy będą współistnieć. Możliwe ustawienie to drzwi wejściowe, bezpośrednio ogród (lub ogródek warzywny), hozblok i miejsce do wypoczynku. Jeśli w domu są dzieci, możesz zorganizować dla nich plac zabaw - przynajmniej mały. Jeśli przestrzeń na to pozwala, przed wejściem można postawić mały ozdobny staw, fontannę lub mały wodospad.

Wygląd ogródka powinien pasować do wystroju domu. Nie jest konieczne powtarzanie tego samego stylu, ale wizje nie powinny być ze sobą sprzeczne. Obecnie istnieje wiele stylów projektowania krajobrazu.

Tania metamorfoza ogrodu pomysły i inspiracje

Tania metamorfoza ogrodu to wybór wytrzymałych i odpornych na zmiany temperatur krzewów i kwiatów. Pamiętaj, że trawnik podkreśla kształt i rzeźbę terenu, łączy ze sobą jego części, podkreśla rabaty kwiatowe. Z reguły trawnik uzupełniają drzewa, krzewy i klomby. Jednak w przypadkach, gdy dom jest zbudowany w ultranowoczesnym stylu (na przykład hi-tech lub minimalizm), pokrycie trawą może być głównym elementem ogródka. Tania metamorfoza ogrodu to wykorzystanie już istniejących elementów krajobrazowych.

Ponadto miękki trawnik nadaje się do urządzania placu zabaw dla dzieci i strefy rekreacyjnej - można urządzać pikniki, uprawiać sport i opalać się na trawie. Dodatkowo trawnik zatrzymuje wilgoć, poprawiając ogólną jakość gleby i nie pozwala na wzrost chwastów.

0 Komentarze