Lubiący słońce, długo kwitnący krzew Dlaczego nie piwonia! Kwitnie, a jej kolorowe kwiaty mają odurzający zapach. Krzewy osiągają imponujące rozmiary, a przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć jako ozdoba ogrodu nawet przez 15 lat.
Jej grecka nazwa - paeonia - odnosi się do Paeona, lekarza bogów. Niekiedy kojarzy się z nią także Apollo, bóg piękna, słońca i sztuki. Mitologia mówi, że boski lekarz użył piwonii, aby uratować rannych żołnierzy podczas wojny trojańskiej. Na przestrzeni wieków piwonia była używana jako lek, amulet przeciwko czarnej magii oraz jako symbol Maryi w chrześcijaństwie. Piwonia była szczególnie lubiana w Chinach, gdzie sadzonki były warte więcej niż złoto. Najlepsze lata dla piwonii w Europie przypadły na XIX i początek XX wieku. Piękno piwonii jest tak duże, że nadszedł czas, aby przywrócić je do naszych ogrodów. Jak sadzić piwonie? Pielęgnacja. Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący pielęgnacji tej niezwykłej rośliny!
Piwonie - charakterystyka rośliny
Piwonie występowały pierwotnie w Azji Mniejszej, południowej Europie i zachodniej części Ameryki Północnej. Istnieją dwa rodzaje piwonii: zielne i krzewiaste. Do tych pierwszych zalicza się 8 gatunków. Mogą one dorastać do 4 m wysokości, a ich zdrewniałe pędy nie zamierają zimą. Inaczej jest z 30 odmianami kwiatów, które tworzą peonie zielne. Obumierają one zimą, a następnie wypuszczają nowe pąki na początku kwietnia i pod koniec marca. Kiedy kwitną piwonie? Kwitną na biało, różowo i czerwono pod koniec maja lub na początku czerwca. Można też wyhodować odmiany dwukolorowe. Czasami kwiatostany mogą urosnąć tak duże i ciężkie, że konieczne jest ich podtrzymywanie, aby zapobiec złamaniu delikatnych pędów.
Wyróżnia się pięć podstawowych typów piwonii, w zależności od ułożenia płatków. Są to kwiaty pojedyncze, podwójne, pełne kwiaty o splecionych płatkach, pełne kwiaty z pręcikami, bombki zawierające mniejsze płatki tworzące kopiec oraz kwiaty japońskie. W tym przypadku zewnętrzne płatki są otoczone dużymi pręcikami, które sprawiają wrażenie dodatkowego skupiska kwiatów.
Piwonie - odmiany
Piwonia chińska - choć pochodzi z Chin i Syberii, ale najbardziej popularna jest w Japonii, jest to także piwonia chińska. Piwonia chińska osiąga wysokość do 2 metrów. Jej liście są ciemnozielone i pierzaste, a kwiaty duże i pachnące. Najczęściej spotykane są kwiaty różowe, purpurowe i białe.
Piwonia krzaczasta to wysoki krzew o pokroju rozłożystym lub wzniesionym, osiągający w Polsce wysokość około 3 metrów. Kwiaty osiągają średnicę do 20 cm. W zależności od odmiany mogą być białe, żółte lub różowe. Istnieją także piwonie dwubarwne. Układ płatków to zazwyczaj korona, ale może to być także zawilec lub róża.
Jak sadzić piwonie?
Piwonie wymagają dużych, pachnących, bujnych liści i są trudne w uprawie. Są też bardzo mało tolerancyjne na błędy ogrodowe. Piwonie najlepiej sadzić na przełomie sierpnia i września, kiedy rośliny są w stanie spoczynku, a pąki, które zakwitną w przyszłym sezonie, są już uformowane. Korzenie palowe, które są odpowiedzialne za ukorzenianie sadzonek, nie są jeszcze obecne. Pojawią się one dopiero po posadzeniu. Jest to spowodowane obfitym nawadnianiem podłoża podczas jesiennych deszczów. Wyjątkiem są tak zwane sadzonki "z gołym korzeniem", które można kupić w sklepach ogrodniczych. Można je sadzić od września do listopada i od marca do maja.
Jak przesadzać piwonie? Piwonie nie lubią przesadzania. Powinno się to robić tylko wtedy, gdy roślina jest w poważnym niebezpieczeństwie. Piwonie najlepiej przesadzać pod koniec sierpnia lub na początku września. Należy wybrać chłodny, pochmurny dzień, aby słońce i ciepło nie wysuszyły korzeni. Nie można przesadzać roślin, które mają mniej niż 2 lata.
Jak dbać o piwonie: podlewanie, nawożenie i przycinanie
W pierwszym roku po posadzeniu należy zadbać o dobre nawodnienie gleby. W kolejnych latach podlewanie będzie konieczne tylko w okresach intensywnego kwitnienia, szczególnego wzrostu i zawiązywania pąków. Od maja do połowy sierpnia. Krzew nie powinien być mokry. Gleba wokół piwonii musi być wilgotna, ale nie mokra. Unikać spryskiwania wodą kwiatów i liści. Rośliny należy podlewać tylko raz w tygodniu, w niewielkich ilościach. Piwonie najlepiej sadzić na niewielkim wzniesieniu, aby uniknąć tworzenia się kałuż wokół krzewu. Glebę wokół krzewu należy ściółkować, aby ograniczyć parowanie. Podlewanie można przerwać od końca września/na początku października do wczesnej wiosny.