Oto najlepsze programy do tworzenia muzyki. Który z nich powinieneś wybrać? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Udostępnij:

Co to jest DAW?

DAW, znany również jako Digital Audio Workstation, pozwala na pracę z dźwiękiem we wszystkich jego aspektach. Umożliwia tworzenie, edycję, nagrywanie instrumentów zewnętrznych, miksowanie i mastering muzyki. Programy do tworzenia muzyki, mimo że oferują te same możliwości, mogą być wykorzystywane w różny sposób.

DAW to narzędzie, które pozwala tworzyć dźwięk w taki sam sposób, w jaki Word służy do pisania tekstów, a Photoshop do tworzenia grafiki. Większość programów do tworzenia muzyki działa w systemie Windows lub macOS.

Co to jest wtyczka?

Wtyczki to rozszerzenia do innych programów. Wtyczki są rozszerzeniami programów do tworzenia muzyki. Wtyczka może dodawać dodatkowy efekt, taki jak opóźnienie lub zniekształcenie, lub bardziej złożony instrument wirtualny.

Jak wygląda proces tworzenia muzyki? Interfejs audio jest niezbędny do działania programu DAW. Jest to zewnętrzna karta dźwiękowa, która umożliwia nagrywanie dźwięków z zewnątrz. Można ją podłączyć do mikrofonu lub gitary. Pełni on rolę łącznika między światem zewnętrznym a programem audio.

Jak tworzy się muzykę?

Istnieją dwa główne sposoby tworzenia muzyki. Można nagrywać dźwięki z zewnątrz lub tworzyć je w komputerze. Pierwszym krokiem jest nagranie wszystkiego spoza komputera. Za pomocą interfejsu audio możemy nagrać gitarę, perkusję i wokal. Innym sposobem nagrywania muzyki jest użycie instrumentów wirtualnych. Te wirtualne instrumenty można znaleźć w komputerze. Można nawet utworzyć wirtualny chór lub orkiestrę, a także wirtualną gitarę i perkusję. Takim wirtualnym instrumentem można sterować za pomocą kontrolera MIDI.

Co to jest kontroler MIDI i jak działa?

Kontroler MIDI pozwala grać na wirtualnych instrumentach. Kontrolery nie wytwarzają dźwięku. Mogą one wytwarzać dźwięki po podłączeniu do oprogramowania muzycznego. Na przykład, jeśli włączysz kontroler do wtyczki gitarowej, będzie on wydawał dźwięki gitary. Jeśli włączysz kontroler do wirtualnego fortepianu, będzie on wydawał dźwięki fortepianu. Wygląd i wymiary kontrolerów różnią się w zależności od ich przeznaczenia. Niektóre kontrolery są przeznaczone do odtwarzania muzyki, a inne do tworzenia dźwięków.

DAW

Najlepsze oprogramowanie do tworzenia muzyki

Nie ma najlepszego programu do tworzenia muzyki. Każdy program jest inny i oferuje inne funkcje. Warto wypróbować przynajmniej jeden z nich, aby przekonać się, jakie są różnice i który z nich jest najlepszy dla Twojego warsztatu pracy.

1. Cakewalk firmy BandLab Pierwszy na liście jest całkowicie darmowy program Cakewalk. Jest to intuicyjny i prosty w obsłudze program DAW. Łatwo zauważyć, że program ten został zaprojektowany z myślą o nagrywaniu instrumentów zewnętrznych. Możesz błyskawicznie nagrać instrument, korzystając z różnych skrótów klawiszowych i udogodnień. Cakewalk posiada również wiele wirtualnych wzmacniaczy i głośników, które urozmaicają pracę z brzmieniem gitary.

2. AbletonLive Ableton Live to popularny na całym świecie i w Europie program do tworzenia muzyki. Został wyprodukowany w Niemczech, więc musi być solidny. Ableton jest intuicyjnym programem, który wspiera kreatywność artystów. Możesz szybko znaleźć swoje sample, zastosować efekty i stworzyć całość. Funkcja Drag & Drop działa w ten sposób, że przeciągnij mysz nad ścieżką, aby upuścić efekt.

3. Pro Tools Ten DAW jest bardzo popularny w USA, zwłaszcza wersja obsługująca komputery z nadgryzionym jabłkiem. Nie obsługuje on VST, ale AAX. Pro Tools jest mniej intuicyjny niż Ableton Live, ale równie funkcjonalny. Można go wykorzystać do tworzenia muzyki elektronicznej, rockowej czy filmowej. Możliwość wyboru gatunku utworu na początku pozwala na ułatwienie kreatywności. Jeśli wybierzesz gatunek rockowy, program wczyta wcześniej nagrane ścieżki dźwiękowe dla gitary i basu oraz midi dla syntezatorów.

0 Komentarze