Nowoczesny balkon w bloku - jak go urządzić?

Udostępnij:

Często balkon w bloku pozostaje miejscem niezagospodarowanym. Tymczasem niewielkim nakładem sił i środków możemy stworzyć w tej części mieszkania przytulną przestrzeń, która będzie nam służyć jednakowo latem i zimą.

Aranżacja balkonu w bloku – ciekawe pomysły

Mały balkon to paradoksalnie świetna przestrzeń, aby uzewnętrznić twoją kreatywność. Zamiast magazynu zawsze możesz zrobić z nim coś ciekawszego: teren rekreacyjny, bibliotekę lub szklarnię. Na mini balkonie można umieścić wszystko: od biblioteki po mały dmuchany basen, wszystko zależy od twojej wyobraźni, hobby i budżetu.

Najbardziej oczywiste jest wykorzystanie mini balkonu jako miejsca do przechowywania. Zainstaluj regały z przesuwanymi drzwiami lub otwartymi półkami. Użyj plastikowych pojemników, aby utrzymać porządek na półkach. Sezonowy sprzęt sportowy, który wiele osób trzyma na balkonie, można zawiesić na ścianie na haczykach i wspornikach. Możesz więc zwolnić miejsce w mieszkaniu bez zaśmiecania balkonu.

Aranżacja balkonu w bloku jako terenu rekreacji jest równie prosta. Duża sofa i telewizor raczej się tam nie zmieszczą, ale możesz sprawić, by balkon był przytulny w inny sposób:

• Zamiast mebli ze sztywną ramą umieść pufy na balkonie.

• Zmierz szerokość swojego balkonu, a jeśli jest większy niż 1200 mm, zainstaluj domową sofę z drewnianych palet. Mają dwa standardowe rozmiary: 800 x 1200 i 1000 x 1200 mm. Umieść koce i poduszki na paletach.

• Aranżacja balkonu w bloku to np. stworzenie miejsca do wypoczynku. Nawet w najmniejszej przestrzeni można powiesić hamak lub fotel wiszący. Aby to zrobić, wywierć otwór w suficie i włóż w niego śrubę kotwową, na której powiesisz krzesło kokonowe. Aby przymocować hamak, wykonaj dwa otwory w ścianach.

Jak osłonić balkon w bloku – materiały

W przeciwieństwie do reszty mieszkania, do wykończenia balkonu używa się nieco innych materiałów. Jeśli nie wiesz jak osłonić balkon, to optymalnym wyborem będzie drewniane wykończenie, które sprawi, że każda przestrzeń będzie przytulna. Przy wykańczaniu ocieplonych minibalkonów często stosuje się pellet drzewny. Drzewo ma ciepłą kolorystykę, która sprawia, że przestrzeń jest przytulna i dobrze komponuje się z innymi ciepłymi odcieniami.

To jak osłonić balkon w bloku zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Np. płyty warstwowe z PVC zapewniają dobrą izolację termiczną, są odporne na wilgoć i skrajne temperatury. Panele stosuje się na balkonach ocieplonych i zimnych. Mają dużą gamę kolorystyczną, więc znalezienie odpowiedniego odcienia nie będzie trudne. Inną opcją dekoracji ścian są panele okładzinowe MDF.

balkon

Pomysł na mały balkon w bloku – strefa sportu

Jeśli lubisz ćwiczyć w domu lub masz maszynę do ćwiczeń, która zajmuje miejsce w pokoju, możesz przenieść ją na balkon. To dobry pomysł na mały balkon w bloku. Jest tam wystarczająco dużo miejsca na matę do jogi. Najważniejsze jest użycie miękkich materiałów w aranżacji wnętrz, wygładzenie ostrych narożników i usunięcie dekoru. Latem możesz umieścić na balkonie wentylator lub przenośny klimatyzator i zawiesić żaluzje. Powinno to pomóc uchronić cię przed upałem.

Inny pomysł na mały balkon w bloku to ogród zimowy. Możesz całkowicie poświęcić miejsce roślinom lub uczynić je częścią wystroju wnętrza: ustawić je na półkach, powiesić donice na ścianach i sufitach. Wybierz odmiany roślin w zależności od tego, na którą stronę wychodzą okna: niektóre kwiaty potrzebują miękkiego rozproszonego światła, podczas gdy inne lepiej się czują w cieniu.

Ozdoby na balkon w bloku – zadbaj o oświetlenie

Na otwartym balkonie, zastosuj oprawy oświetlenia zewnętrznego z obudową odporną na wilgoć i kurz. W przypadku małego balkonu wystarczy jedno źródło światła, ale jeśli planujesz zrobić kilka stref funkcjonalnych lub zainstalować oświetlenie dekoracyjne, źródeł światła może być więcej.

Popularne ozdoby na balkon w bloku to np. girlandy LED. Mogą to być lampy retro. Girlanda będzie wyglądać stylowo i sprawi, że mini balkon w mieszkaniu stanie się bardziej przytulny. Inne ozdoby na balkon w bloku to lampa podłogowa z wysoką nóżką. W ciągu dnia naturalnym źródłem światła będzie słońce.

Zanim podejmiesz się dekorowania balkonu, rozważ, jaka jest jego powierzchnia. Pamiętaj, że w projekcie mini balkonu funkcjonalność jest na pierwszym miejscu. Gdy miejsca jest za mało, należy je maksymalnie wykorzystać. Używaj wbudowanych mebli, rozkładanych stołów, sof z systemami przechowywania w środku itp. Jeśli balkon jest połączony z pokojem, styl projektowania powinien być taki sam lub konieczne jest wygładzenie granicy przejścia.

Mały balkon będzie wyglądał na większy, jeśli uwolnisz jego centralną część od rzeczy i mebli. Wzdłuż ścian można umieścić stojaki i półki, biurko komputerowe lub małą sofę. Najważniejsze, że centrum powinno być puste.

0 Komentarze