Jesienią dłuższe sukienki i spódnicę stanowią podstawę kobiecej garderoby. Oprócz modelu i stylu warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana są ubrania.
Najpopularniejsze tkaniny jesienne
Sukienka na jesień ma szczególne wymagania: powinna być ciepła i przytulna, ale jednocześnie stylowa i kobieca. Na szczęście moda oferuje ogromny wybór różnych modeli: praktycznych i trochę niepoważnych, eleganckich i luksusowych. Aby podjąć właściwą decyzję, warto dowiedzieć się, jakie fasony, tkaniny i kolory będą istotne w nadchodzącym sezonie. Tkaniny jesienne to miękkie materiały, które chronią ciało przed wychłodzeniem. Współczesny przemysł tekstylny produkuje takie materiały w dużym asortymencie.
Ubrania wykonane z naturalnych materiałów zawsze pozostają w modzie. W kolekcjach przodujących domów mody znajdują się piękne sukienki na jesień z następujących materiałów:
• Bawełna to najlepszy wybór dla kobiet ceniących ciepło, przytulność i wygodę. Rzeczy z aksamitu, żakardu, popeliny i innych tkanin bawełnianych dobrze dopasowują się do ciała, pozwalają skórze oddychać i są trwałe. Aby zapobiec marszczeniu się i kurczeniu ubrań po praniu, do tkaniny dodaje się włókna syntetyczne.
• Jedwab. Jedwabna sukienka na jesień to najlepsza opcja na wieczorowe modele.
• Popularne tkaniny jesienne to też wełna i jej pochodne. Sukienki wełniane znajdziesz w każdym sklepie internetowym - miękkie, ciepłe, elastyczne, plamoodporne. Oprócz samej wełny do materiałów wełnianych zalicza się tweed, moher, kaszmir i kilka innych rodzajów.
W sukienkach na jesień często wykorzystuje się sztuczne tkaniny.
• Wiskoza to przyjemna w dotyku i łatwa w układaniu tkanina na jesienne sukienki. Dobrze utrzymuje kolor, nie podrażnia skóry, ma właściwości antystatyczne.
• Modal to tkanina wykonana z drewna eukaliptusowego lub bukowego. Zewnętrznie modal przypomina płynący jedwab lub satynę z pięknym matowym połyskiem.
• Tkanina bambusowa to miękka, ciepła i hipoalergiczna tkanina, przypominająca bawełnę jakością i wrażeniami dotykowymi.
Jesienne stylizacje z włókien sztucznych łączą w sobie zalety tkaniny naturalnej i syntetycznej. Przyjemnie dopasowują się do ciała, oddychają, utrzymują ciepło, wytrzymują wielokrotne prania i są niedrogie.
Jakie zalety ma wełna?
Wełna jest znana i używana od tysięcy lat. Jej doskonałe właściwości, takie jak oddychalność, naturalne ciepło, higroskopijność, ochrona przed ciepłem i zimnem, stawiają wełnę na równi z najlepszymi tkaninami na świecie. Delikatnie dotyka skóry, tworząc efekt delikatnego masażu. Dzięki swojej naturalnej oddychalności utrzymuje komfortową temperaturę, regulując w ten sposób temperaturę ciała. Naturalny olejek zawarty w wełnie, lanolinie, usuwa bakterie i neutralizuje zapachy.
Struktura włókien wełnianych jest podobna do budowy ludzkiej skóry. Ponadto wełna ma zdolność szybkiego wchłaniania i oddawania wilgoci. Wełna organiczna jest materiałem antybakteryjnym ze względu na obecność w jej składzie naturalnej lanoliny.
Czym wyróżnia się kaszmir?
Kaszmir nazywany jest tkaniną królów. Delikatny, doskonale rozgrzewający i niemal nieważki. Lekko lejący jedwab sprawdzi się w upalne lato, a miękki, ciepły i przewiewny materiał kaszmirowy sprawdzi się zimą lub mroźną jesienią.
Dlaczego ten materiał nazywa się kaszmirem? Jest wytwarzany z delikatnego puchu dostarczanego przez kozy kaszmirskie żyjące w surowych Himalajach, które występują w indyjskim regionie Dżammu i Kaszmir. Ich zasięg obejmuje także pasma górskie Chin, Nepalu i Pakistanu. W tych miejscach roczne zmiany temperatury sięgają prawie stu stopni. Zimą może być minus pięćdziesiąt, latem temperatura osiąga plus czterdzieści. Dlatego kozy mają długą, grubą i bardzo ciepłą sierść, której futro osiąga 13 centymetrów. Cenny puch zapewnia ciepło nawet w najmroźniejszą zimę.
Tkanina jest jedwabista, ma piękne naturalne odcienie. Naturalne kolory puchu to beż, szarość, brąz i biel. Ten ciepły kolor przypadnie do gustu fanom ekologicznych, naturalnych, niebarwionych tkanin. Najrzadszy i najcenniejszy jest kaszmir biały. Produkty wykonane z wełny kaszmirowej często nie są barwione.
Czy len jest odpowiedni na jesień?
Odzież lniana jest dość lekka. Kolejną istotną zaletą noszenia ubrań z tej tkaniny jest to, że stymuluje ona przepływ krwi. Len świetnie sprawdza się także w walce z alergiami skórnymi. Lniane sukienki, koszule i każda inna odzież lniana mogą mieć różną kolorystykę i różne wzory (producenci zwykle nazywają taki len drukowanym), w których będziesz wyglądać stylowo nawet przez kilka lat.