Monstera od wielu lat jest bardzo popularną rośliną doniczkową. Jej charakterystycznie poprzecinane liście są modnym motywem wnętrz. Jej atrakcyjny wygląd nie jest tym, co przyciąga domowych ogrodników. Jest jednak również łatwa w uprawie i przystosowuje się do warunków panujących w pomieszczeniach. Jak pielęgnować i rozmnażać roślinę monstera? Jaka gleba jest najlepsza? Co oznacza plamistość liści monstery? Jak często należy ją podlewać? Oto przewodnik uprawy monstery. Znajdziesz w nim odpowiedzi na większość pytań dotyczących tej rośliny.
Co to jest monstera?
Rodzaj monstera to roślina pnąca z rodziny obrazkowatych, Araceae. Ma duże, ciemnozielone, ponacinane, gładkie liście. Mają też liczne korzenie powietrzne, które pozwalają im łatwo przyczepiać się do podłoża oraz wspinać się po drzewach i zwisających pnączach. W tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej rosną monstery, m.in. z Meksyku, Boliwii, Panamy i Peru. Monstery są popularnymi roślinami domowymi i biurowymi ze względu na możliwość przystosowania do warunków uprawy w doniczkach.
Które gatunki monstery warto kupić?
W rodzinie monstera występuje 37 gatunków roślin. Monstera pusta jest najbardziej rozpowszechniona i najłatwiejsza do kupienia. Wyróżnia się zielonymi liśćmi i imponującymi rozmiarami. Po wielu latach uprawy może osiągnąć ponad dwa metry wysokości. Kolekcjonerzy będą zachwyceni, jeśli znajdą rzadkie monstery o wielobarwnych liściach. Monstera deliciosa variegata alba ma zielono-żółte liście, a Monstera delica variegata variegata alaba ma białe przebarwienia. Adansona monstera, znana również za granicą jako monkey mask, jest dostępna również w postaci sadzonek. Adansona monstera, znana za granicą także jako monstera maska, ma długie łodygi i małe liście w kształcie sera szwajcarskiego.
Monstera adansonii i obliqua: Czym się różnią?
Monstera adansonii może być mylona z Monstera obliqua, znaną także jako Monstera obliqua. Jest to gatunek perforowany lub skośny. Oba gatunki mają liście z otworami, ale nie jest to odmiana deliciosa. Ta ostatnia jest jednak rzadkim gatunkiem występującym w naturze i w kolekcjach najlepszych ogrodów botanicznych na całym świecie. Dlatego można założyć, że monstery sprzedawane pod nazwą gatunku obliqua są stworzeniami adansonii. Jaka jest różnica między nimi? Liście Monstera obliqua są delikatne i cienkie, a aż 90% ich powierzchni pokrywają dziurki. Liście odmiany adansonii są grubsze i twardsze, a otwory znajdują się na około połowie ich powierzchni.
Jaka gleba jest najlepsza do uprawy monstery?
Wiele osób nie jest pewnych, czy monstera powinna rosnąć w specjalnym podłożu. Dla monstery najlepsze jest przepuszczalne podłoże torfowe. Monstera może być uprawiana w zwykłej ziemi do roślin doniczkowych. W takim przypadku można jednak rozważyć rozluźnienie gleby przez dodanie jednej trzeciej perlitu. Można też użyć szkła wulkanicznego. Dzięki temu gleba będzie lżejsza, bardziej puszysta, a korzenie będą rosły szybciej.
Jak często należy podlewać monstery?
Odpowiednie podlewanie monstery pustej w środku jest ważnym elementem jej pielęgnacji. Roślina ta nie lubi wilgotnego podłoża, dlatego wiosną i latem należy ją podlewać tylko raz w tygodniu. Aby uniknąć przelania monstery, po 30-60 minutach należy spuścić nadmiar wody z dna doniczki. Monstera powinna być podlewana tylko jesienią i zimą, kiedy rozpoczyna się tzw. faza wegetacyjna. Wystarczy podlewać monstera raz na 10-14 dni, ale dopiero po przeschnięciu warstwy ziemi w doniczce.
Czy należy zraszać monstery?
Monstera jest rośliną, która naturalnie rośnie w wilgotnych lasach równikowych. Dobrze rozwija się przy wysokiej wilgotności powietrza i regularnym zraszaniu. W lecie i w okresach grzewczych najlepiej zraszać liście monstery raz w tygodniu, a w pozostałych porach roku raz w tygodniu. Preferowana jest miękka woda, na przykład deszczówka, woda przegotowana, filtrowana lub woda, która była przechowywana w otwartym pojemniku przez co najmniej 24 godziny. Wilgotność można zwiększyć, umieszczając doniczkę na podłożu skalnym z niewielką ilością wody.
Jak nawozić monstery?
Jeśli chcesz, aby monstera rosła szybko i pięknie, musisz ją regularnie nawozić. Monstera powinna być nawożona wiosną i latem (tj. od marca do sierpnia), najlepiej jest zasilać ją co dwa tygodnie. Monstery w cieniu wymagają rzadszego nawożenia, tzn. wymagają mniejszej dawki składników odżywczych i rosną wolniej niż monstery w cieniu. Jesienią i zimą, czyli w okresie wzrostu rośliny, należy wstrzymać nawożenie. Jaki nawóz należy stosować do moich monstery? Dobrze sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz płynny dla roślin zielonych lub płynny Biohumus.