Idealny materiał na lato powinien być lekki, przewiewny i oddychający oraz dobrany w zależności od specyfiki regionu gdzie spędzasz urlop.
Materiały nieodpowiednie na lato – czy ubrania powinny być naturalne?
Kryteria idealnego materiału na lato to:
- Łatwość pielęgnacji.
- Higroskopijność (gdy tkanina przepuszcza powietrze).
- Zdolność odprowadzania potu i wchłaniania nadmiaru wilgoci.
- Miękkość i uczucie komfortu.
- Właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii.
Wiele osób uważa, że materiały nieodpowiednie na lato to te sztuczne. „Naturalność” jest tu pożądana, ale wcale nie konieczna. Dodatek syntetyków sprawia, że tkanina jest trwalsza, pozwala na dłużej zachować żywe kolory, mniej się gniecie, lepiej się rozciąga i nie kurczy po praniu. Istnieją również materiały całkowicie syntetyczne, które idealnie nadają się na lato, ale są też materiały nieodpowiednie na lato.
Naturalne tkaniny na gorące dni – czyli jakie?
Według wielu ekspertów najlepsza tkanina na lato to tkanina naturalna lub mieszana (czyli składająca się z mieszanki włókien syntetycznych i naturalnych). Należą do nich na przykład:
- Bawełna różnego rodzaju, od grubej po lekką - T-shirty, spódnice i spodnie, swetry, sukienki i sukienki. Naturalne tkaniny na gorące dni tego typu mają tendencję do kurczenia się, dlatego należy je prać w niskich temperaturach.
- Satyna, zwana także bawełną merceryzowaną. Obróbka nadaje materiałowi właściwości jedwabiu, dzięki czemu tkanina jest gładka i jedwabista, higroskopijna, wygodna i piękna. Nie blaknie przez długi czas.
- Naturalne tkaniny na gorące dni takie jak wełna doskonale odprowadzają pot ze skóry, przepuszczają powietrze, a jednocześnie rozgrzewają w chłodne wieczory. Z wełny można stworzyć cudowną kreację wieczorową.
- Jedwab to kolejna tkanina antybakteryjna, która ma funkcję chłodzenia skóry. Naturalny jedwab jest niezwykle przyjemny dla ciała, jednak z biegiem czasu jasne kolory jedwabnej tkaniny mogą blaknąć: nie lubią bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Nawiasem mówiąc, sztuczny jedwab zachował prawie wszystkie właściwości swojego naturalnego odpowiednika, z wyjątkiem antybakteryjności.
- Szyfon to półprzezroczysty materiał, najczęściej na bazie bawełny, który może być stosowany samodzielnie lub jako podszewka, lub dodatek do ubrań wykonanych z grubszej tkaniny. Szyfonowe bluzki i sukienki są idealne na upały, można je założyć zarówno na plażę, jak i na kolację w restauracji.
Letnia odzież a wybór materiałów – materiały syntetyczne
Nie ma nic złego w syntetykach, jeśli są wysokiej jakości i odpowiednie na daną okazję. Istnieją dość lekkie i oddychające materiały syntetyczne, które stworzą wspaniałe letnie stylizacje. Jeśli chodzi o zasadę letnia odzież a wybór materiałów, to warto zwrócić uwagę na lyocell (Tensel, Orcel) to tkanina celulozowa wytwarzana z eukaliptusa pochodzącego z recyklingu, często łączona z elastanem lub modalem. Wrażenia dotykowe ma bliskie jedwabiowi, wysokiej jakości bawełnie czy wełnie.
Jeśli chodzi o zależność letnia odzież, a wybór materiałów to dobre właściwości ma też modal. To półsyntetyczna wiskoza, która jest również wytwarzana z celulozy. Jest bardzo lekki, higroskopijny, odporny na zmarszczki, trwały, a także przyjazny dla środowiska. Podobnie jak jedwab i satyna ma działanie „chłodzące”, dlatego jest idealny na lato.
Czego unikać w letnich ubraniach – które materiały nie są odpowiednie w upał?
Które tkaniny w ogóle nie nadają się na lato? Czego unikać w letnich ubraniach?
- Nylon, poliester, akryl i winyl idealnie nadają się do dodawania do naturalnych tkanin w celu poprawy ich właściwości, ale same w sobie nie są oddychające i są niewygodne. Latem łatwo się w nich spocić, ale sam pot nie znika. W ubraniach wykonanych z tych tkanin istnieje ryzyko przegrzania i udaru cieplnego.
- Polar to wspaniały materiał na miękkie zimowe ubrania, ciepłe piżamy, odzież domową, bluzy, ciepłe śpioszki, ale jest jednocześnie wszystkim, czego unikać w letnich ubraniach. To absolutnie okropny wybór, choćby dlatego, że polar nie wchłania wilgoci i jest ogólnie rzecz biorąc za ciepły na lato.
- Lycra (spandex lub elastan). Jest to tkanina z włókien syntetycznych produkowana w laboratorium ze stopu polimeru. Jego właściwości są dokładnie takie same jak poliestru, akrylu czy nylonu.
Nie noś też latem takich materiałów jak:
- Skóra.
- Tkanina siatkowa.
- Wiskoza.
- Bambus.
Mimo że niektóre z nich są naturalne, to jednak nie wypełniają definicji tkanin przyjaznych latem dla skóry.