Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?

Udostępnij:

W ogrodzie może czaić się wiele owadów i pajęczaków, które mogą zepsuć owoce twojej pracy.

Jakie szkodniki w ogrodzie w ziemi możemy spotkać?

Przędziorki są powszechnymi szkodnikami, które mogą zagrozić niemal każdej roślinie, od jabłoni po winorośl. To bardzo małe pajęczaki o kolorze brązowym, czerwonym, zielonym lub żółtym. (W stadium larwalnym są przezroczyste, od jasnozielonego do zielonkawobrązowego z dwiema wyraźnymi, dużymi ciemnymi plamami po bokach. Następnie jesienią samice mogą zmienić kolor na czerwono-pomarańczowy.) Osiadają na spodniej stronie blaszki liściowej i rozmnażają się niezwykle szybko – jedna samica może złożyć setki jaj.

Te szkodniki w ogrodzie w ziemi żywią się sokiem roślinnym, osłabiając rośliny i czyniąc je podatnymi na wiele chorób. Na liściach pojawiają się żółte plamy, blaszki liściowe zwijają się, a następnie całkowicie opadają.

Jeśli w ogrodzie znajdują się szklarnie z ogórkami i pomidorami, istnieje ryzyko, że pojawią się w nich szkodniki w ogrodzie w ziemi zwane wciornastkami. Są to małe, ciemne lub brązowe owady wielkości 5 mm, dlatego wciornastki nie są łatwe do wykrycia. Podobnie jak wiele innych szkodników piją soki roślinne, ale żywią się także pyłkami. Po inwazji wciornastków na blaszkach liściowych pozostają nekrotyczne plamy, a następnie liście wysychają. Ponadto wciornastki mogą być nosicielami wielu chorób - na przykład wirusa mozaiki ogórka, wirusa brązowienia pomidora. Najlepszym sposobem zapobiegania tym chorobom jest terminowe usuwanie szkodników.

Mączlik szklarniowy jest również częstym gościem szklarni i szklarni. To mały, blady owad, którego larwy i postacie dorosłe uwielbiają żerować na soku roślinnym. Wydzielana przez nie spadź jest również niebezpieczna - nie tylko psuje wygląd liści i owoców, ale także komplikuje fotosyntezę, ponieważ może na niej rosnąć pleśń.

Jak chronić ogród przed szkodnikami przed posadzeniem roślin

Czy można bezpiecznie pozbyć się kleszczy i owadów na miejscu? Jak chronić ogród przed szkodnikami przed posadzeniem roślin. Szkodniki w ogrodzie to poważny problem, ale nie katastrofa, jeśli zastosuje się niezbędne środki ostrożności.

• Kupując sadzonki, oceń ich wygląd - czy roślina wygląda zdrowo? Czy na liściach i pędach są jakieś charakterystyczne plamy lub uszkodzenia? Często źródłem infekcji jest materiał do sadzenia.

• Miejsce również musi być odpowiednio przygotowane: Ogród powinien być wolny od gruzu, starych liści i chwastów. Ważne jest również, aby do sadzenia używać gleby wysokiej jakości, aby uniknąć zanieczyszczenia przez glebę.

• To jak chronić ogród przed szkodnikami przed posadzeniem roślin zależy od codziennej pielęgnacji. Konieczne jest regularne przeprowadzanie przycinania, usuwania i spalanie martwych pędów i opadłych liści, aby kleszcze i owady nie mogły się w nich „osiedlić”.

Stonka

Ekologiczne i naturalne metody na szkodniki w ogrodzie

Dla tych, którzy boją się „chemii” i pestycydów, odpowiednie są naturalne metody na szkodniki

• Alkohol skutecznie zwalcza mszyce na kapuście, porzeczkach i różach. Należy rozcieńczyć 1 szklankę płynu w 1 wiadrze wody, dodać 20 gramów mydła do prania i spryskać miejsca, w których gromadzą się owady. Uważaj na młode pędy i kwiaty; kontakt z etanolem może spowodować oparzenia.

• Popiół podrażnia ciała mszyc i stonki ziemniaczanej. Niektórzy zalecają gotowanie popiołu w wodzie, inni zalecają pozostawienie go na 2 dni. Dawkowanie jest różne: od 2 łyżek stołowych do 2 kilogramów. Inne naturalne metody na szkodniki to stosowanie przypraw. Ostra papryka „nie smakuje” mrówkom i ślimakom. Do zrobienia roztworu weź 1 kilogram suchego proszku i wiadro wody.

Jak pozbyć się szkodnika z ogrodu – zasady postępowania

Wiesz już jak pozbyć się szkodnika z ogrodu, należy też stosować się do pewnych zasad:

• Rękawiczki ochronne uchronią twoje dłonie przed poparzeniami i alergiami.

• Szpatułki i nożyce ogrodowe - przydatne do rozprowadzania środków owadobójczych, a także pielęgnacji chorych roślin (przycinanie liści, usuwanie gałęzi itp.)

• Opryskiwacze plecakowe - przydatne do trudno dostępnych krzewów i drzew.

• To jak pozbyć się szkodnika z ogrodu zależy od stopnia zagrożenia. Jednak zawsze do rozcieńczania produktów używaj specjalnych pojemników, a nie tych, których używasz na co dzień do podlewania kwiatów i drzew. Przygotuj konewkę, wiadro i szpatułkę. Należy je przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i psów. Nawet substancje organiczne, takie jak ostra papryka, mogą spowodować uszkodzenie, jeśli połknie je 3-letnie dziecko. Po zabiegu należy odczekać 5-7 dni – a następnie pozwolić dzieciom na zabawę w ogrodzie.

0 Komentarze