Jak zadbać o zdrową skórę latem?

Udostępnij:

Lato to trudny czas dla skóry. Słońce, wysoka temperatura, a jeśli jedziesz na wakacje, to także zmiany klimatyczne. Od specjalistów nauczyliśmy się jednak, jak dbać o skórę w czasie upałów.

Pielęgnacja skóry latem - noś ze sobą krem przeciwsłoneczny

Krem z filtrem przeciwsłonecznym, SPF czy też krem z filtrem przeciwsłonecznym to produkt, który należy stosować regularnie, niezależnie od pory roku i pogody. Ani chmury, ani szyby nie są w stanie zatrzymać promieniowania ultrafioletowego. Nawet zimą promieniowanie słoneczne odbija się od śniegu i oddziałuje na skórę.

Pielęgnacja skóry latem nawet w pochmurny dzień powinna odbywać się z użyciem SPF o numerach 8, 10 lub 15. Często są one domyślnie zawarte w kremach kosmetycznych. Ten poziom ochrony jest wystarczający, jeśli większość dnia spędzasz w pomieszczeniach zamkniętych i wychodzisz na zewnątrz, kiedy słońce przestaje mocno operować. Poważniejsza pielęgnacja skóry latem wymaga użycia kremu przeciwsłonecznego o współczynniku SPF 30–50. Widmo ultrafioletowe obejmuje promieniowanie UVA, UVB i IR. Filtry chemiczne chronią przed dwoma pierwszymi, natomiast filtry fizyczne chronią tylko przed promieniami typu B.

Ochrona skóry przed słońcem – zmień metodę peelingu

Należy także prawidłowo stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym. W przypadku obszarów częściowo ukrytych, takich jak twarz, uszy i szyja, stosuj zasadę dwóch palców. Do każdej otwartej części ciała potrzebne będą „trzy palce”. Krem o lekkiej konsystencji wchłania się natychmiast. Grubsze, „cięższe” produkty lepiej nakładać stopniowo: najpierw połowę objętości, a po wyschnięciu drugą. Warstwa SPF wymaga odnawiania w ciągu dnia. Zwykle co dwie godziny, ale w przypadku najnowocześniejszych formuł zakres ten sięga 4, 5, a nawet 8 godzin.

Ochrona skóry przed słońcem wymaga zmiany zasady peelingu. Latem cykl komórkowy zwalnia, a martwe komórki zaczynają zalegać na powierzchni skóry. Domowa pielęgnacja może nie wystarczyć – potrzebne są miękkie peelingi oraz czyszczenie ultradźwiękowe. Dla cery suchej dostępne są także zabiegi nawilżające i masaże.

Ochrona skóry przed słońcem powinna mieć na celu poprawę zdrowia skóry twarzy bez jej uszkodzenia. Dlatego lepiej wstrzymać się z agresywnymi peelingami, oczyszczaniem mechanicznym, resurfacingiem, dermabrazją, zastrzykami i mezoterapią. Latem nie zaleca się usuwania znamion i tatuaży oraz depilacji otwartych przestrzeni: uszkodzona skóra jest jeszcze bardziej podatna na promieniowanie ultrafioletowe.

Ochrona skóry przed słońcem

Czego wymaga zdrowa skóra w lecie?

Gwałtowna zmiana poziomu wilgotności i temperatury wpływa na stan skóry w różny sposób: niektórzy przyzwyczajają się do tego bezboleśnie, a u innych pojawiają się wysypki lub przebarwienia. To, czego wymaga zdrowa skóra w lecie to zmiana sposobów i narzędzi do pielęgnacji. Na wakacje zabierz ze sobą zwykły środek do mycia skóry, tonik, duży słoiczek z filtrem SPF i nawilżający krem na noc. Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych: chronią one najcieńszą skórę twarzy – wokół oczu. Lepiej mieć też pod ręką nawilżający krem pod oczy.

To, czego wymaga zdrowa skóra w lecie to zmiana środków czyszczących. Pod wpływem ciepła skóra poci się aktywniej, a pory wytwarzają więcej sebum. Natura wymyśliła tę sztuczkę, aby twoja skóra była nawilżona i elastyczna. Jednak przy niewłaściwym oczyszczaniu efekt może być odwrotny: ilość sebum przekroczy niezbędną ilość, pory się zatykają, pojawiają się zaskórniki. Dlatego eksperci zalecają włączenie do codziennej pielęgnacji olejku hydrofilowego lub wody micelarnej. Należy je nakładać przed żelem oczyszczającym. Takie środki pomogą ci również całkowicie pozbyć się kremu z filtrem przeciwsłonecznym. W przypadku skóry problematycznej można stosować środki antyseptyczne w większych ilościach. Ważne, żeby nie wysuszać skóry, dlatego warto stosować w składzie marki bez alkoholu.

Letnia rutyna pielęgnacyjna – o czym jeszcze warto pamiętać?

Latem skóra ciała wymaga szczególnej pielęgnacji, która zabezpieczy ją przed działaniem promieni ultrafioletowych i wysokimi temperaturami. Jednak letnia rutyna pielęgnacyjna pozwala zachować skórę zdrową.

Oczyszczanie skóry myjką nie zastąpi pełnego złuszczania - złuszczania, które należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Należy wspomóc odnowę komórek skóry, aby skóra była elastyczna i sprężysta, nie łuszczyła się i lepiej wchłaniała produkty pielęgnacyjne.

Letnia rutyna pielęgnacyjna latem to przede wszystkim nawilżenie, jednak konsystencja produktów pielęgnacyjnych powinna być lżejsza: są to spraye, kremy-żele, mleczka, mleczka.

0 Komentarze