Jak stworzyć przytulny kącik do czytania na jesień?

Udostępnij:

Przytulny kącik do czytania może stać się dla ciebie prawdziwym miejscem odpoczynku od codziennych trosk, szczególnie w chłodny jesienny wieczór.

Aranżacja kącika do czytania – od czego zacząć?

Najpierw musisz wybrać lokalizację. Z pewnością masz w domu jakiś zaciszny zakątek, który sprzyja skupieniu. Może to być szeroki parapet lub przestrzeń okienna, wnęka w pokoju, a nawet poddasze. Najważniejsze, abyś mógł tam odpocząć i nikt nie będzie ci przeszkadzał w cieszeniu się ciekawą fabułą ulubionej książki.

Zanim zacznie się klasyczna aranżacja kącika do czytania, musimy zadbać o wygodny fotel czy krzesło. Możesz wybierać spomiędzy wielu odmian foteli, miękkich puf lub sof. Wybór będzie zależał zarówno od ogólnego stylu pomieszczenia, jak i od twoich osobistych preferencji. Ważne jest, abyś czuł się komfortowo i miał możliwość zmiany lokalizacji w zależności od źródła światła.

Aranżacja kącika do czytania powinna mieć na celu maksymalne spersonalizowanie twojego miejsca. Niech będą to twoje ulubione poduszki lub miękki, ciepły koc. Możesz także eksperymentować z różnymi baldachimami lub zasłonami.

Jaki powinien być przytulny kącik do czytania?

Świetnie, jeśli możesz czytać w naturalnym świetle w ciągu dnia. Dlatego korzystniejsza będzie przestrzeń w pobliżu okna. Jeśli nie jest to możliwe, zadbaj o źródło światła, które jest wystarczająco jasne, ale nie oślepia. Na przykład różne lampy podłogowe wyglądają bardzo stylowo.

Przytulny kącik do czytania powinien być tak zorganizowany, abyś mógł czytać na siedząco. Nie tylko jest to zdrowsze, ale też na dłuższą metę wygodniejsze. Poza tym, jeśli będziesz czytać przed snem na leżąco, to najpewniej zaśniesz z książką w ręku.

Sam przytulny kącik do czytania może być w dowolnym miejscu, ale istnieją rekomendacje co do aranżacji takiego miejsca.

• Przy półce z książkami. W ten sposób książki nie będą już leżały tu i ówdzie po całym domu, a korzystanie z nich będzie wygodniejsze.

• Blisko twojego stanowiska pracy. Świetne rozwiązanie dla osób pracujących z domu. Czujesz się zmęczony? Usiądź na krześle i zrób sobie 5-minutową przerwę.

• Na balkonie. Ciekawa opcja na lato, a także na jesień czy wiosnę, jeśli masz loggie. Kącik czytelniczy można zintegrować ze strefą relaksu lub wyznaczyć na niego całą przestrzeń. Zaletą balkonu jest to, że jest tam dużo światła, a to jest bardzo ważne dla zdrowych oczu.

• Obok okna . Kolejna świetna opcja pod względem komfortu czytania. Można ograniczyć się do fotela i lampy podłogowej, ale można też zorganizować cały przytulny kącik za pomocą sofy i półek z książkami po bokach, w przestrzeni pomiędzy dwoma oknami. Jeśli jesteś właścicielem szerokiego parapetu, to możesz na nim usiąść! Wystarczy gruby koc i kilka ozdobnych poduszek.

• Pod schodami. Zwykle wszyscy zapominają o tym miejscu. Ale wysokie ściany, ukrywające samą konstrukcję schodów przed wścibskimi oczami, zostały dosłownie stworzone na półki z książkami. Pozostaje tylko zamontować krzesło.

Wygodny fotel do czytania

Wygodne fotele do czytania – czyli jakie?

Głównym kryterium wyboru jest komfort. Skup się zarówno na materiale, jakim pokryty jest mebel, jak i na rodzaju zastosowanego wypełniacza. Wygodne fotele do czytania są pokryte naturalnymi tkaninami. Są przyjemne w dotyku i nie podrażniają, co eliminuje ryzyko reakcji alergicznych. Dlatego przyjrzyj się bliżej krzesłom tapicerowanym bawełną. Ponadto wygodne fotele do czytania są wypełnione pianką poliuretanową lub mają sprężyny. Wiele zależy od grubości, jakości pianki, a także konstrukcji i umiejscowienia sprężyn. Wybierz model, który nie jest ani za miękki, ani za twardy.

Warto zdecydować się na inwestycje i kupić ergonomiczny fotel. Ma odpowiedni kształt, który zapewnia pewne i mocne podparcie kręgosłupa. Niektóre modele mają wbudowane podparcie lędźwiowe.

Jak stworzyć przytulną przestrzeń do czytania – praktyczne porady

Do wystroju warto wybierać te elementy, które kojarzą ci się z wygodą (świetnie, jeśli będą miały praktyczne zastosowanie). Zatem jak stworzyć przytulną przestrzeń do czytania? Przyda ci się puszysty, kudłaty dywanik z długim włosiem, kilka dekoracyjnych poduszek, świecznik.

To jak stworzyć przytulną przestrzeń do czytania zależy od tego, czego potrzebujesz, dlatego zawsze stawiaj na funkcjonalność i swoje indywidualne potrzeby, nawet jeśli kolidują one z poradami fachowców.

Jesteś prawdziwym szczęściarzem, jeśli masz w domu gabinet lub bibliotekę, w której możesz odpocząć, czytając książkę. W innych przypadkach musisz użyć swojej wyobraźni. W przypadku przestrzeni „do czytania” eksperci nie zalecają wybierania tylko tych pomieszczeń, które mają dość ściśle przypisany konkretny cel (kuchnia, sypialnia).

0 Komentarze