Nie tylko kwiaty i rośliny ozdobne mogą ozdobić twój ogród - spróbuj stworzyć mały ogródek ziołowy.
Ogródek ziołowy na lato – zioła południowe i północne
Takie ogrody ziołowe mają nie tylko praktyczne zastosowanie, łączą w sobie dekoracyjność i aromat, a także są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji. Większość ziół rośnie najlepiej w dobrze oświetlonych, ciepłych i osłoniętych miejscach. Jednak różne rośliny mają swoje własne warunki uprawy, które należy wziąć pod uwagę podczas ich sadzenia i pielęgnacji.
Ogródek ziołowy na lato można zapełnić ziołami południa. Tymianek i bazylia, szałwia i oregano, rumianek i lawenda, rukola, rozmaryn i rzeżucha, kocimiętka najlepiej rosną na glebie lekkiej, przepuszczalnej i niewzbogaconej w materię organiczną. Uwielbiają ciepło, słońce i umiarkowane podlewanie. Dobrze znoszą suszę. Wyjątkiem są bazylia i rukola, które oprócz słońca wymagają wilgoci. Należy pamiętać, że niektóre zioła śródziemnomorskie i południowe uwalniają więcej olejków eterycznych i innych chemicznych związków aromatycznych pod wpływem światła słonecznego.
Ogródek ziołowy na lato możesz też wypełnić ziołami z północy. Koper, pietruszka, melisa, lubczyk, seler, mięta pieprzowa lub mięta ogrodowa, jeżówka purpurowa pochodzą z krajów północnych o klimacie umiarkowanym. Lubią wilgotne gleby. Jednak gleby silnie podmokłe i gliniaste nie nadają się do ich uprawy. Świetnie czują się w półcieniu. Dobrze znoszą deszczowe lata. Nie należy ich wysiewać ani sadzić bezpośrednio po nawożeniu gleby nawozem organicznym, takim jak kompost lub humus.
Uprawa ziół w ogrodzie – praktyczne porady
Tworząc zielony kącik, weź pod uwagę cykl życia roślin. Zioła jednoroczne i dwuletnie, takie jak kolendra, pietruszka, koper, rukola i rzeżucha, rosną szybko i można je wysiewać w regularnych odstępach przez całą wiosnę i lato. Z kolei zioła takie jak oregano i melisa, lubczyk i rumianek, mięta, tymianek, szałwia, rozmaryn, koper włoski, lawenda i szczypiorek rosną wolniej i wymagają stałego miejsca do wzrostu. Taka uprawa ziół w ogrodzie jest trudniejsza.
Uprawa ziół w ogrodzie może mieć charakter dekoracyjny. Połączenie pachnącej zieleni o różnych kształtach, wysokościach i kolorach pozwoli stworzyć małe, piękne ogródki warzywne. Na przykład srebrnoszare liście lawendy z eleganckimi niebieskimi kwiatami lub niebieskokwiatowa szałwia doskonale komponują się z pomarańczowymi kwiatami nagietka.
Wykorzystaj różowe kwiatostany oregano i fioletowe liście bazylii jako jasny akcent wśród zieleni kopru, pietruszki i selera, a nisko rosnący tymianek idealnie nadaje się do pięknego udekorowania granic ogrodu.
Letnie zioła w doniczkach – zadbaj o pojemniki
Pojemniki lub doniczki ogrodowe na zioła są świetną alternatywą do ogrodnictwa na małych przestrzeniach. Można z nich tworzyć piękne kompozycje i przenosić je w razie potrzeby.
Letnie zioła w doniczkach rosną aktywnie i bezpiecznie. Pojemniki muszą mieć otwory drenażowe. W przypadku lawendy i rozmarynu wybierz duże, głębokie doniczki. Letnie zioła w doniczkach należy ustawiać w miejscach nasłonecznionych, ciepłych lub w lekkim półcieniu.
Aby uprawiać ogród ziołowy, należy wybrać odpowiedni pojemnik i utrzymać optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jak w przypadku każdej innej rośliny, konieczne jest zapewnienie optymalnego mikroklimatu.
Ziołowy ogródek na balkonie – podlewanie i oświetlenie
Dowiedz się, jakie są specyficzne wymagania roślin dotyczące światła i wilgotności, a także jak prawidłowo zbierać plony. Głównym problemem jest często słabe światło. Ziołowy ogródek na balkonie możesz oczywiście doświetlić, jeśli twoje okna skierowane są np. na północ.
Większość ziół wymaga co najmniej sześciu godzin światła słonecznego dziennie. Dla większości roślin idealny jest balkon wychodzący na południe. Jeśli ziołowy ogródek na balkonie trzeba doświetlić, to do tych celów świetnie sprawdzają się linie wykorzystujące żarówki LED, które mocowane są za pomocą magnesów.
Zapotrzebowanie ziół na wodę może się znacznie różnić. Zioła drzewiaste, takie jak oregano, szałwia, rozmaryn i tymianek, wymagają bardziej suchej gleby, podczas gdy bazylia, kolendra, mięta i pietruszka wymagają więcej wilgoci. Aby uniknąć nadmiernego podlewania, podlewaj zioła, gdy powierzchnia gleby wydaje się sucha i unikaj zalewania roślin lub doniczek. Dodatkowo eksperci sugerują użycie tacy z kamyczkami do gromadzenia nadmiaru wody, która poza swoją główną funkcją tworzy także wilgoć potrzebną roślinom do prawidłowego rozwoju i wzrostu.