Moda lubi powracać, stąd coraz większe zainteresowanie trendami z przeszłości. Duże zainteresowanie współczesnych projektantów budzi między innymi zarówno damska, jak i męska moda z lat 70. Mimo że od tego czasu upłynęło pół wieku, to wciąż obowiązujący wówczas styl nie pozostaje obojętny dla tego, co nosimy dzisiaj. Moda lat 70. w Polsce nie była może tak barwna jak na w krajach zachodniej Europy, czy w Stanach Zjednoczonych, była jednak niezwykle różnorodna.
Co nosiły Polki w latach 70?
Na początku lat 70. niezwykle popularny był styl hippisowski, który narodził się dekadę wcześniej. Wśród hippisów panowała moda na noszenie ubrań i dodatków wykonanych samodzielnie, trend ten został zapożyczony przez projektantów, do sprzedaży trafiały ubrania ozdobione haftami, niezwykle popularny był także patchwork. Z czasem oczywiście do łask zaczęły trafiać także inne ubrania. Moda damska z lat 70. była niezwykle oryginalna, ubrania stawały się coraz bardziej kolorowe, pojawiały się na nich rozmaite wzory. W latach 70. nie obowiązywał w modzie żaden konkretny styl, do stylu hippie z czasem dołączył punk i disco. Damskie ubiory w tym czasie na pewno nie były nudne.
Jak się ubrać w stylu lat 70.?
W latach 70. Polski niezwykle chętnie nosiły ubrania o luźnych krojach. Na tych, które nawiązywały do stylu hippie pojawiały się motywy nawiązujące do natury, modne więc były ubrania z motywami zwierzęcymi i kwiatowymi. Moda damska z lat 70. mogła być utrzymana także w klimacie disco. Jeżeli chcesz stworzyć taką stylizację, zaproś do swojej szafy mocno dopasowane i błyszczące ubrania, mile widziane są zarówno te uszyte z lśniącego materiału, jak i te mieniące się cekinami. Damska moda lat 70. w Polsce mocno podkreślała kobiecość – w tej dekadzie panie chętnie nosiły sukienki. Jeżeli chcesz ubrać się w stylu lat 70., śmiało możesz postawić nie tylko na sukienkę mini, odpowiednia będzie także maxi. Te pierwsze sukienki wyróżniały się ciekawymi detalami, często zdobiły je kokardki albo szerokie rękawy. Preferujesz długie sukienki? Nawiązując do lat 70. wybierz taką w kwiaty albo groszki. Swoje stylizacje uzupełnij kapeluszem z szerokim rondem i kwadratową torebką. W latach 70. panie chętnie nosiły także naturalne futra – dzisiaj możesz je zastąpić sztucznym futerkiem.
Jakie ubrania nosili mężczyźni w latach 70.?
Moda męska lata 70. była nie mniej oryginalna i barwna od damskiej. Podstawową większości męskich stylizacji w tym okresie były spodnie z szerokimi, rozszerzającymi się od kolan w dół, nogawkami. Jeżeli interesujesz się chociaż trochę modą, to z pewnością zauważyłeś, że tak zwane dzwony znów powracają do łask. Od tych z przeszłości współczesne dzwony różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostały uszyte. Spodnie dzwony panowie nosili przede wszystkim z T-shirtami oraz wzorzystymi i bardzo kolorowymi koszulami. Moda męska lata 70. preferowała koszule z szerokimi kołnierzykami oraz skórzane kurtki. Zarówno męskie koszule, jak i spodnie oraz kurtki w latach 70. były mocno obcisłe – panowie chętnie nosili na przykład spodnie z wysokim stanem. Męskie ubrania z lat 70. to również modne futrzane kamizelki i wełniane swetry. Charakterystycznym dodatkiem w tej dekadzie były także okrągłe okulary przeciwsłoneczne – nosiły je zarówno przedstawicielki płci pięknej, jak i panowie.
Na jakie dodatki w stylu lat 70. warto postawić?
Kapelusze z szerokim rondem i okrągłe okulary przeciwsłoneczne to nie jedyne atrybuty mody tamtych lat. W latach 70. panie chętnie nosiły również bransoletki, duże naszyjniki i chusty. Niezwykle modnym dodatkiem były wówczas także paski – noszono je na biodrach. Po kapelusze w latach 70. sięgały nie tylko kobiety, ale także mężczyźni – w męskich stylizacjach królował klasyczny kapelusz fedora. Występuje on w wielu różnorodnych wariantach, może się różnić między innymi wysokością główki. Jest chętnie noszony także dzisiaj, a duża różnorodność modeli sprawia, że z łatwością wybierzesz model idealnie pasujący do Twojego kształtu twarzy, preferowanego stylu i własnego gustu.
Jakie buty noszono w latach 70.?
Moda lat 70. w Polsce odznaczała się odważnym kolorami, takie były nie tylko ubrania, ale także buty. Do najbardziej popularnego rodzaju obuwia należało to na platformie. Co ciekawe, buty te dostępne były nie tylko w kolekcjach adresowanych do kobiet, chętnie nosili je także mężczyźni. Buty na wysokiej platformie świetnie wyglądały w połączeniu z dzwonami. Wybierasz się na imprezę w stylu lat 70.? Postaw na buty wykonane ze lśniącego materiału. Jeżeli jesteś kobietą, możesz założyć także z brokatem lub metalicznym blaskiem.