Jak się ubrać na rozmowę o pracę 2023?

Udostępnij:

Jesteś specjalistą, który szuka pracy: doświadczonym, kompetentnym, z dobrym dorobkiem - jednym słowem profesjonalistą. Napisałeś CV, a pracodawca zaprosił cię na rozmowę. Jeśli na to samo stanowisko kandyduje jeszcze kilka osób o podobnych kwalifikacjach, to może się tak zdarzyć, że o sukcesie zdecyduje to, jakie zrobisz wrażenie na pracodawcy.

Jaki powinien być strój na rozmowę kwalifikacyjną?

Według ekspertów pierwsze 30 sekund jest decydujące w zakresie tego, jak postrzega nas druga osoba. Dlatego to jak się ubierzesz na rozmowę kwalifikacyjną, jest tak ważne. Twój strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być zbliżony do stylizacji już pracujących pracowników. Twój zawód wymaga racjonalności, opanowania, logiki myślenia, umiejętności planowania i ustalania priorytetów? Wybierz prostą klasyczną stylizację, minimalizm w dodatkach, wysokiej jakości i funkcjonalne ubrania i buty.

Jeśli zawód kojarzy się z kreatywnością, to strój na rozmowę kwalifikacyjną, musi mieć w sobie coś oryginalnego. Może to być asymetria kroju, nietypowe kołnierzyki, nieoczywiste użycie dodatków. Broszka przypięta do paska lub rękawa, będzie jasno dawała do zrozumienia, że jesteś osobą kreatywną, gotową do eksperymentów. Takie szczegóły pomogą pracodawcy zapamiętać cię i wyróżnić wśród kandydatów.

Rozmowa kwalifikacyjna strój damski – jak dobrać?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz karierę, czy masz duże doświadczenie, rozmowa kwalifikacyjna jest dość stresującym wydarzeniem. Masz kilka może kilkanaście minut, aby przekonać potencjalnego pracodawcę i udowodnić, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest często najważniejsze i decyduje o tym, jak potoczy się rozmowa kwalifikacyjna. Strój damski powinien być w tym kontekście przygotowany z wyprzedzeniem.

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o stanowisko niższego szczebla, czy kierownicze, przygotuj swój strój z wyprzedzeniem, aby wyglądał idealnie. Zwróć uwagę na mankiety, kołnierzyk, rozstaw guzików, kieszenie i zakładki. Upewnij się, że każdy guzik jest dobrze zapięty. Schludność to idealnie czyste ubranie, najlepiej świeżo wyprane, bez śladów zużycia, zwłaszcza jeśli mówimy o plamach potu czy drobnych zabrudzeniach. Przed wyjściem z domu upewnij się, że na ubraniach nie ma nieestetycznych przebarwień.

Fryzura to kolejny element, od którego może zależeć rozmowa kwalifikacyjna. Strój damski należy dobrać pod kątem sylwetki, kształtów, modelu twarzy i właśnie fryzury.

Podobnie jak w przypadku odzieży, najlepiej postawić na klasykę. Jednym z częstych błędów jest zbyt efektowna, czasem wręcz wyzywająca fryzura i makijaż. Wybierz podstawowe kolory cieni, delikatny podkład i dobrze wyrównaj koloryt skóry – powinnaś wyglądać profesjonalnie i z klasą. Paznokcie są równie ważną częścią twojego wizerunku, powinny być zadbane i delikatne. Zadbaj o to, aby skórki były starannie wycięte, a płytkę paznokcia pokryj bezbarwnym lakierem lub odżywką. Jeśli chcesz dodać im koloru, wybierz odcienie nude. Fryzura na rozmowę powinna być przede wszystkim skromna. Nie ma tu miejsca na „artystyczny bałagan”, który będzie okazywał brak szacunku rekruterowi. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną latem, możesz symetrycznie spiąć włosy lub upiąć skromny kok – szczególnie w upalne dni. Zima to doskonały czas na proste, falujące włosy lub lekko falujące kosmyki.

rozmowa o prace

Rozmowa kwalifikacyjna strój męski – na co zwrócić uwagę?

Zwyczajem jest przychodzenie na rozmowę kwalifikacyjną w białej męskiej koszuli. Czasem jednak warto przełamać tradycję i wprowadzić do swojego wizerunku nieco inny kolor. Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma rozmowa kwalifikacyjna. Strój męski można niekiedy uzupełnić o niebieską koszulę o eleganckim, minimalistycznym kroju. Im mniej ozdób i detali, tym lepiej. Specjaliści od wizerunku już dawno udowodnili, że kolor niebieski budzi zaufanie i sprawia, że rozmówcy postrzegają nas jako kompetentnych i godnych określonego stanowiska i może zadecydować o tym, jak potoczy się rozmowa kwalifikacyjna. Strój męski trzeba uzupełnić o krawat. Jest to szczególnie ważne w przypadku stanowisk kierowniczych, kiedy konieczne jest wykazanie się pełnym profesjonalizmem, nie tylko w zakresie umiejętności i kompetencji.

Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną – podstawowe błędy

Niewłaściwy, zły strój na rozmowę kwalifikacyjną może pogrzebać twoją szansę na zdobycie upragnionego stanowiska. Oto jakich błędów należy się wystrzegać:

  • • Długie, jaskrawo pomalowane paznokcie. Drugą skrajnością są nieobcięte i brudne paznokcie.
  • • Stosowanie dużych kolczyków i bransoletek. Używanie kilku kolczyków jednocześnie. Kolczyki w nosie, ustach itp.
  • • Buty z odkrytymi palcami lub bez obcasa.
  • Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną to na przykład szorty lub spodnie plażowe.
  • • Podarty garnitur i prześwitująca koszula.
  • • Skórzana kurtka (dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet). Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać produktów skórzanych. Jedynym wyjątkiem jest pasek do zegarka i torba.

0 Komentarze