Jak się ubrać do biegania? Jaką odzież do biegania trzeba kupić?

Udostępnij:

Bieganie to jedna z najbardziej dostępnych form ćwiczeń. Wystarczy założyć koszulkę, spodenki, trampki i zacząć biec. W rezultacie bieganie stało się niezwykle popularne. Jednak nie każdy wie, jak ubrać się optymalnie do biegania.

Wygodna odzież do biegania

Częstym błędem jest noszenie zbyt ciepłych ubrań. Nie dopasowuj odzieży do biegania w domu, ale zrób to po 15 minutach treningu. Powinieneś założyć lekkie ubranie na rzeczy, które możesz następnie zdjąć, jeśli poczujesz się za gorąco. Cienką i lekką kurtkę lub kurtkę z kapturem można łatwo schować do kieszeni i zapiąć w pasie.

Inną opcją są czapki, rękawiczki i akcesoria. Zacznij w nich biegać, a gdy się rozgrzejesz, zdejmij je i włóż do kieszeni. Kamizelka, która jest świetnym elementem wyposażenia, doskonale nadaje się również do regulacji ciepła. Kamizelka chroni tułów, ale zapewnia wentylację ramion i pach. Ale pamiętaj: nie ubieraj się zbyt ciepło. To chyba nasza najważniejsza rada, jak się ubrać do biegania.

Zacznijmy jednak od samego początku. Aby zoptymalizować komfort i wydajność, musisz nosić funkcjonalną odzież. Odzież do biegania zaczyna się od bielizny sportowej. Ta powinna być wykonana w 100% z poliestru. Poliester nie wiąże wilgoci, ale raczej przenosi ją ze skóry i na zewnątrz przez ubranie, zapewniając suchość i umożliwiając pracę w odpowiedniej temperaturze ciała. Wiele osób popełnia błąd, używając zwykłej bawełnianej bielizny. To najgorsza odzież do biegania – bawełna będzie wchłaniać wilgoć, zamiast ją odprowadzać.

Strój do biegania na lato

Podczas biegania w lecie szczególnie ważne jest, aby strój do biegania zapewniał skuteczne odprowadzanie wilgoci i wentylację, aby ciało się nie przegrzewało. Ogólnie rzecz biorąc, odzież powinna być cienka i najlepiej z dużymi panelami z siatki, które odprowadzają wilgoć i zapewniają lepszą wentylację. Tank top, t-shirt lub top z pełnym siateczkowym tyłem, takim jak Focus Mesh Tee, to doskonały wybór do pracy w ciepłych warunkach.

Noś szorty lub krótkie rajstopy. Spodenki do biegania są dostępne w różnych rozmiarach, a latem najlepiej wybrać jak najkrótsze, aby zmaksymalizować swobodę ruchów i wentylację. Strój do biegania latem to też ochrona ramion. Dlatego wybierz koszulkę zamiast podkoszulka. Ponadto czapka lub inne akcesoria i okulary przeciwsłoneczne są dobrym dodatkiem do ćwiczeń w jasnym świetle słonecznym.

Jeśli możesz, unikaj odzieży uciskowej. Odzież uciskowa jest bardzo wygodna do noszenia podczas treningu, ale materiał tego typu jest zwykle zbyt ciasny, aby umożliwić odpowiednie odprowadzanie wilgoci i wentylację.

Odzież do biegania jesienią

Ubrania do biegania na jesień

Dżersejowe i długie rajstopy. Top z krótkim lub długim rękawem pod T-shirt. Koszulka do biegania i kamizelka. Podwójne szorty i bokserki z wyjątkowo długimi nogawkami. Te ubrania do biegania zapewniają dodatkowe ciepło. Możesz też założyć cienką, wiatroszczelną kurtkę zakładaną na T-shirt i rajstopy.

Niezależnie od tego, którą kombinację wybierzesz, upewnij się, że wszystkie elementy są wykonane z funkcjonalnych tkanin, aby zapewnić pełne przenoszenie wilgoci ze skóry na wierzchnią część odzieży. A jeśli nosisz dwie warstwy na górnej części ciała, odzież wewnętrzna powinna być dość ciasno dopasowana, a odzież zewnętrzna może być nieco lżejsza. Uzyskasz wtedy izolacyjną szczelinę między ubraniami, zachowując przy tym skuteczną wentylację.

Jeśli czujesz się niekomfortowo, nosząc legginsy do biegania, świetną alternatywą jest noszenie szortów po zewnętrznej stronie legginsów. Ta popularna kombinacja zapewnia doskonałą ochronę przed wiatrem. Ubrania do biegania jesienią, mają na celu właśnie zapewnienie ci odpowiedniego komfortu termicznego.

Komplet do biegania w deszczu

Kiedy pada, tak naprawdę masz tylko dwie możliwości: zmoknąć w środku (pot) lub zmoknąć na zewnątrz (woda). Zmoknięcie na zewnątrz jest z reguły mniej nieprzyjemne. Wybierając komplet do biegania w deszczu, musisz pamiętać, że należy ubierać się w taki sposób, aby odprowadzanie wilgoci i oddychanie działało prawidłowo, kosztem ochrony odzieży przed wodą.

Jeśli jest zimno i pada lekki deszcz, może wystarczyć nałożenie drugiej warstwy na koszulę. Nawet jeśli z czasem zmokniesz, dodatkowa warstwa zapewni ci ciepło podczas biegu. Ważne jest jednak, aby odzież była wykonana z materiałów, które sprawnie odprowadzają wilgoć, w przeciwnym razie szybko stają się ciężkie, a taki komplet do biegania stanie się dysfunkcjonalny i niekomfortowy.

Podczas treningu w ulewnym deszczu zaleca się noszenie ochronnej kurtki przeciwdeszczowej, która zapewnia dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi i skuteczną wentylację. Spodenki można również nosić na zewnątrz legginsów w zimnych i mokrych warunkach, zapewniając sobie dobrą ochronę w newralgicznych miejscach, a jednocześnie lepszą wentylację poniżej kolan.

0 Komentarze