Jak przygotować ogród na letnie upały?

Udostępnij:

Tak jak my, tak i rośliny mają niekiedy trudności z przetrwaniem upałów. Podpowiemy wam, jak przygotować ogród na lato i dbać o rośliny.

Pielęgnacja ogrodu latem – nawożenie i podlewanie

Nawożenie gleby w upalne dni nie jest dobrym pomysłem. Każde nawożenie pobudza procesy wzrostu, a to odbiera roślinom zdolność do samoleczenia. Lepiej oszczędzać ich energię.

Pod pewnym względem rośliny są jak ludzie. Pielęgnacja ogrodu latem to zapewnienie im wilgoci i cienia. Przy wysokich temperaturach rośliny przełączają się w swego rodzaju tryb chłodzenia i zaczynają uwalniać więcej wilgoci - którą trzeba uzupełniać. W upale też się pocimy i musimy pić więcej...

Do cieniowania możesz użyć dowolnych dostępnych materiałów. Świetnie sprawdzą się kartony lub tkaniny w jasnych kolorach. Wystarczy położyć je nad korzeniami, na linie lub drucie rozciągniętym na małych drewnianych kołkach.

Pielęgnacja ogrodu latem wymaga odpowiedniego podlewania. Jedną z ważnych zasad jest to, aby nie przesadzać. Główną zasadą jest to, aby nie podlewać grządek w ciągu dnia, kiedy słońce jest w fazie aktywnej. Woda szybko odparuje i może nawet spalić liście. Na podlewanie najlepiej przeznaczyć godziny poranne i wieczorne - przed ósmą rano i po ósmej wieczorem.

Wszystkie rośliny ogrodowe należy podlewać u nasady. Pomidory, bakłażany, dynie, cukinia - nie można podlewać ich z góry, ponieważ liście szybko się palą. Z góry dobrze jest podlewać tylko drzewa iglaste. Kolejnym wyjątkiem od reguły jest kapusta biała. Liście aktywnie pochłaniają wilgoć, dlatego warto je nawadniać od góry.

Nawadnianie ogrodu w upały – każda roślina ma swoje zasady

Ogórki najbardziej cierpią z powodu letniego słońca: mają bardzo wrażliwe liście. Aby zapobiec ich „spaleniu”, żółknięciu i wysychaniu, należy je chronić przed gorącem. Ogórki będą rosły pomimo upału, tylko jeśli będą dobrze przykryte. Możesz zrobić baldachim z włókniny lub dobrze wentylowanej szklarni.

Nawadnianie ogrodu w upały w przypadku ogórków powinno odbywać się dwa razy dziennie. Rano i wieczorem po jednym lub dwóch litrach na krzak. Nawiasem mówiąc, ta zasada dotyczy również innych roślin tego typu.

Nawadnianie ogrodu w upały w przypadku innych roślin także jest sprawą indywidualną. Np. eksperci zalecają częstsze podlewanie pomidorów. Te same zasady podlewania dotyczą papryki i bakłażanów, z tym że potrzebują mniej wody – wystarczą dwa do trzech litrów. Marchew i buraki - choć uważane są za odporne na suszę - w czasie upałów należy podlewać co dwa-trzy dni, koperek, pietruszkę i inne warzywa - co wieczór.

Jeśli warzywa rosną w szklarniach, można zmniejszyć częstotliwość podlewania: w przypadku warzyw dyniowych - raz dziennie, a w przypadku pomidorów wystarczy raz na cztery do pięciu dni. I nie zapomnij o wentylacji szklarni - w ekstremalnych upałach należy to robić przez całą dobę. W nocy temperatura nadal nie spadnie tak nisko, aby plony zamarzły, a szklarnie wewnętrzne mogą być zbyt wilgotne, co może prowadzić do pojawienia się pasożytów.

Lato w ogrodzie

Letnie prace ogrodowe - nie podlewaj drzew owocowych

Podlewanie w letnie dni nie sprawi, że zbiory będą bardziej soczyste. Letnie prace ogrodowe w przypadku drzew ogrodowych należy prowadzić niezwykle ostrożnie. Drzewa owocowe nie wymagają częstego podlewania, wystarczy je rozluźnić. Jesienią są bardzo obficie podlewane. Jeśli woda będzie za zimna, korzenie w rozgrzanej glebie odczują silny stres – a roślinom na pewno się to nie spodoba. Ale nie należy też przegrzewać wody. Optymalna temperatura wody do nawadniania wynosi 18–20 stopni.

Letnie prace ogrodowe należy wykonywać przy wykorzystaniu wody odstanej. Nie można podlewać drzewek bezpośrednio z kranu czy studni - temperatura wody może wynosić 7-9 stopni.

Jak dbać o ogród w lecie - zwróć większą uwagę na kwiaty

Niektóre kwiaty z natury nie tolerują słońca, a tym bardziej upału. Tę cechę należy wziąć pod uwagę podczas sadzenia klombów. Nie wiesz jak dbać o ogród w lecie? Do roślin światłolubnych zalicza się astry, chabry, krwawniki pospolite, floksy, petunie, aksamitki - można je sadzić na terenach otwartych. Hosty, astilby i żurawki najlepiej sadzić w cieniu.

Jeśli nie wiesz jak dbać o ogród w lecie, to w ekstremalne upały kwiaty należy obficie podlewać rano i wieczorem. Jednocześnie nie należy moczyć liści i pędów, a zwłaszcza kwiatostanów. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku roślin o gęstej koronie. Wskazane jest podlewanie nie z jednej strony, ale wzdłuż konturu rośliny, aby wilgoć była równomiernie rozłożona w całym kłączu.

0 Komentarze