Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów? Jak sprawdzić czy buty są za duże?

Udostępnij:

Przy zakupie butów niezwykle ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar. W innym przypadku obuwie będzie nie tylko niewygodne, ale jego noszenie jest też groźne dla naszego zdrowia.

Jak dobrać rozmiar buta – podstawowe zasady

W przypadku wielu osób rozmiar lewej i prawej kończyny jest nieco inny. Dlatego przy wyborze butów kieruj się przede wszystkim stopą, której rozmiar jest większy. Przymierzając kilka par, będziesz w stanie znaleźć model, który będzie wystarczająco wygodnie leżał na obu stopach. Kupując buty, zwróć uwagę na piętę. Sprawdź kształt skarpety - po dociśnięciu nie powinno być na niej żadnych wgnieceń.

Buty muszą być stabilne. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać rozmiar buta na wysokim obcasie, dociśnij podbicie. Jeśli pięta cofnie się, prawdopodobnie będzie przeszkadzać podczas chodzenia, przez co chód stanie się chwiejny i niepewny. Upewnij się również, że odległość między wysokim obcasem a podeszwą wynosi co najmniej 3 cm. W innym przypadku, całe obciążenie, obciąży śródstopie, które nie jest do tego fizjologicznie zaprojektowane i może prowadzić do powstania wad stopy.

Jeśli chodzi o to jak dobrać rozmiar buta, zwróć uwagę na podeszwę. Ta musi być elastyczna, w przeciwnym razie mięśnie i więzadła stopy nie będą w stanie w pełni wykonywać swoich funkcji, a ty szybko się zmęczysz. Aby określić, jak elastyczny jest model, zgnij go w czubku. Jeśli brakuje ci elastyczności, nawet jeśli bardzo lubisz buty lub kozaki, odłóż je na bok, noszenie ich nie sprawi ci przyjemności.

Kupuj buty prawidłowo, biorąc pod uwagę pełnię stopy. Ciasny, wąski model zaburzy dopływ krwi do nogi, może doprowadzić do jej deformacji i pogorszyć pracę mięśni. Nie oczekuj, że takie buty się rozciągną. Zanim to nastąpi, mogą pojawić się pęcherze i odciski, które utrudniają noszenie nawet butów w twoim rozmiarze. Jeśli przymierzyłeś buty i pasują do ciebie, ale są ciasne, w żadnym wypadku nie bierz tego samego modelu, ale o jeden rozmiar większego. Nie zapomnij sprawdzić wnętrza buta, aby upewnić się, że jest miękkie i nie ma szorstkich szwów.

Zaplanuj zakupy wieczorem. Wieczorem nogi puchną, jest to naturalny proces nawet dla młodych zdrowych nóg, a para, którą kupiłeś rano, może powodować dyskomfort wieczorem.

Jak zmierzyć stopę samodzielnie w domu?

Aby wybrać odpowiedni rozmiar buta, musisz wiedzieć, jak zmierzyć stopę. Nasza stopa jest trójwymiarowa, dlatego przy wyborze butów należy brać pod uwagę nie tylko długość, ale także wypełnienie stopy, a także wysokość podbicia.

Stań na kartce papieru lub tektury, przenieś na nią ciężar swojego ciała - noga nieznacznie zwiększy swoją objętość pod ciężarem ciała. Nakreśl stopę ołówkiem. Zdejmij stopę i połącz najdalsze punkty (czubek kciuka i występ pięty) linią prostą. Zmierz długość i pomnóż ją przez 1,5. To będzie twój rozmiar. Na przykład długość segmentu wynosi 25 cm, mnożąc tę liczbę przez 1,5, otrzymujemy rozmiar 37,5. Jednak nie wystarczy tylko wiedzieć jak zmierzyć stopę.

Oprócz wymiarów butów musisz znać swój obwód. Aby to ustalić, zmierz obwód stopy centymetrową taśmą. Zmierz obwód wzdłuż środkowej części stopy - śródstopia (wzdłuż wystających kości łuków stopy - wewnętrznej i zewnętrznej). Pomiary należy wykonywać w ciągu dnia, ale nie rano. W godzinach wieczornych noga również nie powinna być mierzona, ponieważ otrzymasz nieprawidłowe dane - noga będzie opuchnięta z powodu codziennego obciążenia.

Buty sportowe

Lepiej wybrać buty na styk czy większe?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej jest wybrać buty na styk czy większe. To zależy wyłącznie od twojego komfortu. Jeśli normalnie nosisz buty lub buty ze skarpetami, przymierz je ze skarpetkami. Jeśli nie, przymierz je na czystych, bosych stopach. Buty wyściełane skórą to doskonały wybór, jeśli chodzi o wygodę, bez skarpet. Dobrym wyborem są też stopki, ukryte skarpetki. Spróbuj znaleźć te z dużą zawartością bawełny lub bambusa.

Zastanawiając się, czy lepiej wybrać buty na styk, czy większe, to jeśli wybierzesz rozmiar jednej marki, może nie być tego samego rozmiaru innej. Każda firma używa własnych kopyt (odlewek), więc ich buty będą się różnić kształtem. Może to również dotyczyć różnych stylów marki.

Ile luzu w butach warto zostawić?

Zwłaszcza kobiety zastanawiają się ile luzu w butach zostawić, jeśli chodzi o modne szpilki, a niektóre z nas kupując szpilki dopasowane do rozmiaru nogi, starają się je sztucznie wypełnić. Jedną z najprostszych i najpopularniejszych metod jest użycie wkładki do butów. Można je kupić w sklepie obuwniczym lub u szewca. Ale jeśli nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy, to weź starą wkładkę, określ jej kształt na odpowiednim materiale (najlepiej na filcu lub kawałku skóry), a następnie wytnij. Ciekawą opcją są również wkładki helowe, które podkleja się pod palcami. Dzięki nim buty nie tylko nieznacznie zmniejszą się, ale również staną się wygodniejsze. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz się już zastanawiać, ile luzu w butach potrzebujesz. Co więcej silikonowe wkładki zapobiegają ślizganiu się stopy w bucie.

0 Komentarze