Jak dbać o blat granitowy? Codzienna pielęgnacja.

Udostępnij:

Warto codziennie przecierać blaty. Używaj miękkiej ściereczki lekko zwilżonej w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dzięki temu skutecznie usuniesz zabrudzenia, nie naruszając w żaden sposób struktury granitu. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń i zanieczyszczeń należy wypolerować blat. Potrzebna będzie do tego ściereczka z mikrofibry lub środek czyszczący na bazie alkoholu.

Nie pozostawiaj mokrych plam na blacie, zwłaszcza jeśli masz plamy z wina, herbaty lub soku z cytryny. Jeśli zostaną one szybko usunięte, nie spowodują żadnych uszkodzeń granitu. Po kilku godzinach mogą one pozostawić trwałe plamy. Należy uważać, aby do czyszczenia granitu nie używać zbyt gorącej wody.

Wybierz odpowiednie środki czyszczące

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni. Jednak granit wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Unikać produktów zawierających kwasy (np. cytrynowy, solny i octowy). Mogą one powodować matowienie i utratę połysku. Produkty te nie są kompatybilne z rozpuszczalnikami wszelkiego rodzaju, wybielaczami, benzyną lub zmywaczami do paznokci. Produkty zawierające sodę oczyszczoną i ług potasowy należy wyrzucić, ponieważ mogą one powodować uszkodzenia granitu i odbarwienia.

Jeśli chcesz, aby blaty granitowe służyły Ci jak najdłużej, nie powinieneś używać środków do pielęgnacji mebli, które zawierają oleje silikonowe. Dlaczego? Ponieważ mogą one pozostawiać nieestetyczne, tłuste smugi, które są trudne do usunięcia. Unikaj gorących urządzeń do czyszczenia parą, ponieważ mogą one powodować matowienie powierzchni. Jakie detergenty są najlepsze? Najlepsze detergenty to takie, których pH wynosi 7-9. Dlatego tak przydatny jest płyn do mycia naczyń. Regularne stosowanie dobrze dobranych środków nie tylko chroni granit, ale także wydobywa jego naturalny kolor.

Granitowy blat

Regularnie impregnuj blat

Blaty granitowe wymagają impregnacji. Powinno się ją przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Uszczelnia ona mikropęknięcia, przez które wnika brud. W ten sposób powstaje warstwa ochronna. Chroni to blat przed nieestetycznymi plamami i zapewnia jego wieloletnią trwałość. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić blat. Następnie należy nanieść odpowiedni środek chemiczny (najlepiej za pomocą szmatki lub pędzla).

Co można zrobić z blatem granitowym?

Używasz blatu granitowego w kuchni? Oto kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać:

Na blacie nie należy stawiać gorących garnków. Zamiast tego należy używać podstawek. - Na blacie NIE należy stawiać ciężkich przedmiotów. - Nie kroić jedzenia na blacie roboczym. Zamiast tego należy używać desek do krojenia. Należy regularnie wycierać wszelkie zabrudzenia i rozlane płyny.

Dzięki tym zasadom Twoje blaty będą wyglądały doskonale przez wiele lat.

0 Komentarze