Czasy PRL wiązały się z licznymi przemianami społeczno – ekonomicznymi. To jednak też czas zmieniającej się kultury, także mody.
Stylizacje w stylu PRL – co to oznacza?
Nie ma jednej stylizacji w stylu PRL. Okres Polski Ludowej to ponad 40 lat, na które przypadły dwie rewolucje obyczajowe. To czasy bitników, hipisów, punk rocka i szalonych lat 80. Stylizacje w stylu PRL zależą zatem od tego, do jakiego okresu epoki się odwołasz. Najciekawsze stylizacje w stylu PRL stworzysz na bazie mody hipisowskiej i lat 80. Są nie tylko ekstrawaganckie i wyróżniają się z tłumu, ale też najciekawsze i najprostsze do zrobienia.
Co to jest styl PRL – impreza tematyczna
Czym zatem jest styl PRL. Impreza tematyczna w klimacie polski ludowej to nie tylko stroje, ale też odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Jeśli to urodziny, to zadbaj, aby w lodówce znalazł się rosyjski szampan. Przygotuj też właściwe, pasujące przekąski. To między innymi kiszone ogórki, śledzie, a także obowiązkowe małe kanapeczki z szynką, żółtym serem. Nie zaszkodzi przygotować sałatkę ziemniaczaną i bigos. Wszystko to wpisuje się w styl PRL. Impreza tematyczna wymaga też odpowiednich dekoracji. Możesz użyć np. klasycznej lampy dyskotekowej w stylu 80. lat.
Okres PRL - ubiór męski z tamtych lat
Kiedy komponujesz swoją stylizację, musisz zdecydować się na konkretny okres PRL. Ubiór męski z tamtych lat jest różny w zależności od dekady, jaką wybierzesz. Np. w latach 80. jednym z filarów trendów w modzie były olśniewające neonowe odcienie. Pojawiały się w męskiej modzie na opaskach na głowę, a nawet skarpetkach! Dodatki utrzymane były także we fluorescencyjnych odcieniach różu, cytrynowej żółci i żywej zieleni, co dodało całości wyrazistości.
Postawmy zatem na lata 80. jako najbardziej wyrazisty okres PRL. Ubiór męski z tamtych czasów to:
• Jasne, „krzyczące” kolory.
• Obszerne kurtki.
• Obecność dżetów i cekinów.
• Buty na koturnie.
• Masywne akcesoria.
Decydując się na strój z lat 80., możesz stylizacją naśladować znanych piosenkarzy i aktorów. Na liście znajdują się: Michael Jackson, David Bowie, Thomas Anderson i Don Johnson. W przypadku kiedy samodzielnie komponujesz swój zestaw, to zacznij od spodni. Mogą to być dżinsy piramidy i „banany”. Styl oznaczał szeroką górę i zwężony dół. Takie spodnie były zwykle podwinięte. Za najmodniejszy kolor uznawano niebieski. Koszula powinna być luźna. Możesz ją uzupełnić jasnym krawatem. Doskonałym dodatkiem będzie jasna kurtka z szerokimi ramionami, ozdobione kryształkami. Wolisz prostsze stylizacje? Zdecyduj się na gładkie T-shirty pod marynarką klubową oraz lekkie spodnie z naturalnych tkanin. Za szczególnie eleganckie uważano wówczas rzeczy wykonane z weluru.
PRL – ubiór damski z jakich trendów korzystać?
Podarte dżinsy i farbowane T-shirty zajmowały szczególne miejsce w sercach fashionistek lat 80-tych. Nie mniej popularne były bluzy ozdobione oryginalnymi nadrukami. Kolejnym trendem tamtych czasów były koszulki polo. Jak zatem ubrać się w stylu PRL? Ubiór damski powinien nawiązywać do jednego z trendów tamtych czasów. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na stylizacje z lat 70. czy 80., to możesz włożyć buty ze spiczastymi czubkami i szorstkie modele na platformach. Doskonale sprawdza się też mokasyny.
Co jeszcze sprawdzi się, jeśli chodzi o strój made in PRL? Ubiór damski powinien być kolorowy. Lata 70. I 80. charakteryzowały przenikliwe kolory, psychodeliczne wzory i niecodzienna grafika. Ogromną popularnością cieszyły się połączenia kolorystyczne takie jak pomarańcz i brąz, oliwka i złoto czy fiolet i róż. Nowoczesna moda jest na ogół bardziej stonowana, preferuje odcienie neutralne i pastelowe.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej dekady były szerokie kształty i obszerne sylwetki. Spektakularne wrażenie zrobią spodnie z wysokim stanem i szerokimi nogawkami, obszerne bluzki z marszczeniami i falbanami oraz pełne spódnice do połowy łydki. Obecnie moda skupia się na węższych sylwetkach i proporcjach, z odważnymi akcentami na określonych partiach ciała.
W latach 70. moda stała się narzędziem wyrażania siebie, sztuki i indywidualności. Kobiety zaczęły odważnie eksperymentować z charakterystycznymi dla tamtych czasów elementami stylu, takimi jak wysokie buty na grubym obcasie, jaskrawe chusty na głowach i sztuczne rzęsy.
Bardzo ważne są akcesoria. Możesz zdecydować się na duże okulary przeciwsłoneczne, chusty na szyję, duże kolczyki koła, futurystyczna biżuteria i oryginalne torby. Pamiętaj, im większa i bardziej spektakularna biżuteria, tym lepiej!