Ekologiczne marki odzieżowe: Na jakie warto zwrócić uwagę?

Udostępnij:

Ekologia staję się coraz ważniejszą kwestią w wielu aspektach naszego życia. Przejawem tego trendu jest choćby ekologiczna moda.

Ekologiczne marki odzieżowe – co to oznacza?

Zrównoważona ekologiczna moda to podejście, które zakłada, że odzież, obuwie i akcesoria są produkowane, używane i utylizowane bez szkody dla ludzi i planety. Branża modowa zajmuje obecnie drugie miejsce pod względem zanieczyszczenia środowiska po ropie i produktach naftowych. Ekologiczne marki odzieżowe produkują elementy garderoby bez odpadów i toksyn. Przy minimalizowaniu eksploatacji zasobów naturalnych i ludzkich. Ekologiczne marki odzieżowe starają się zapewnić stopniowe przejście na zrównoważone środowiskowo systemy produkcyjne w zamkniętym obiegu. Mówimy o gospodarce cyklicznej, gdy wszystkie zasoby zaczerpnięte z natury po pewnym czasie do niej wracają. Przykładowo bawełna staje się T-shirtem, a pod koniec swojego cyklu życia nie jest poddawana recyklingowi, lecz zamienia się we włókno i ponownie staje się T-shirtem lub jeansami.

Czym są materiały ekologiczne – przykłady

Są działania, które możemy podejmować każdego dnia, a które mają ogromny wpływ na ochronę planety. Najprościej jest przejść na płatności bezgotówkowe, zrezygnować z toreb plastikowych i wybrać tkaniny przyjazne dla środowiska. Warto jednak wiedzieć czym są materiały ekologiczne? Przykłady tkanin możemy znaleźć dziś w wielu elementach garderoby.

Produkcja tekstyliów to złożony cykl, który obejmuje proces pozyskania surowców, wstępnej obróbki (pranie, wybielanie itp.), barwienia, przechowywania, etykietowania i pakowania produktu końcowego. Procesom tym towarzyszy użycie różnych środków chemicznych i toksyn, które powodują poważne konsekwencje dla przyrody.

Tkaniny ekologiczne powstają z włókien, które do produkcji nie wymagają użycia pestycydów ani środków chemicznych. Takie tekstylia są naturalnie odporne na grzyby, pleśń i nie powodują alergii.

Jakie są najbardziej znane materiały ekologiczne? Przykłady to konopie, len organiczny czy bawełna. Np. konopie to włókno łykowe o ogromnym potencjale. Konopie nie wymagają żadnych pestycydów ani nawozów. Tkanina uzyskana z konopi jest niezwykle gęsta i kilkukrotnie wytrzymalsza od bawełny i wełny. Ponadto uprawa konopi nie wyczerpuje gleby. To niesamowite, ale roślina konopi uwalnia składniki odżywcze do gleby i pozostawia ją w doskonałym stanie.

Z kolei tencel to włókno otrzymywane z miazgi drzewnej z drzewa eukaliptusowego. Zabrzmi to dość dziwnie, ale Tencel to prawdziwa „drewniana tkanina”, która ma niesamowitą gładkość i miękkość. Produkcja Tencelu jest bardzo przyjazna dla środowiska, ponieważ zużywa bardzo mało wody. Ponadto jest bardzo ekonomiczna: z 1 m² uprawianego tencelu można wyprodukować 10 razy więcej gotowych produktów niż z 1 m² uprawianej bawełny. Tencel jest produktem w 100% nadającym się do recyklingu.

Tkaniny wełniane wykonane są z miękkiej kręconej wełny owiec i innych zwierząt, takich jak alpaka, wielbłąd i koza. Wełna jest włóknem całkowicie odnawialnym i można by ją uznać za przyjazną dla środowiska, gdyby nie wysoce toksyczny proces przetwarzania tkaniny. Ale wełna organiczna to coś zupełnie innego! Do produkcji wełny organicznej nie stosuje się żadnych środków chemicznych. A zwierzęta nie są karmione hormonami i pestycydami - same pasą się na pastwiskach i jedzą żywność pochodzącą z upraw ekologicznych.

Ekologiczne ubrania damskie

Jak rozpoznać etyczne marki odzieżowe?

Warto też wiedzieć jak rozpoznać etyczne marki odzieżowe? Taką markę tę charakteryzuje wykorzystanie wyłącznie tkanin przyjaznych dla środowiska: organicznych i ekologicznych. Nie mylić z naturalnymi. Ponadto etyczne marki odzieżowe starają się ograniczać swój ślad środowiskowy, starają się wykorzystywać w procesie produkcyjnym jak najmniej zasobów naturalnych, do barwienia i przetwarzania produktów wykorzystuje produkty naturalne lub przyjazne dla środowiska, zwraca szczególną uwagę na design swojego produktu, produkuje wysokiej jakości, trwałą i bezpieczną odzież/obuwie, dba o warunki pracy na produkcji i w całym łańcuchu dostaw.

Najbardziej znane polskie ekologiczne marki odzieżowe

Do znanych polskich firm odzieżowych zaliczamy np. NAGO, Elementy, a także takie polskie ekologiczne marki odzieżowe jak GAU czy Łyko. Misją jest tworzenie ekologicznych kolekcji bazowych, składających się z minimalistycznych, jednobarwnych produktów, które można nosić przez lata. Polskie ekologiczne marki odzieżowe unikają „podążania za trendami”. Używają 100% ekologicznej bawełny i innych tkanin pochodzenia roślinnego, takich jak biodegradowalny Tencel (sztuczny jedwab wytwarzany z włókna celulozowego), cupro (regenerowana celuloza podobna do jedwabiu) i wegańska wiskoza. Nawet guziki są ekologiczne – wykonane z metalu, kokosa czy „roślinnej kości słoniowej” – orzecha tagua.

0 Komentarze