Glamour to produkt Złotej Ery Hollywood. Rozwinął się pod koniec lat 30. lub na początku lat 40. Można powiedzieć, że styl ten narodził się w Ameryce i rozprzestrzenił się z czerwonego dywanu do domów najsłynniejszych gwiazd filmowych Hollywood. Kiedyś był dostępny tylko dla celebrytów. Teraz jest dostępny dla wszystkich śmiertelników. Chociaż styl ten bardzo się zmienił na przestrzeni lat, jego najważniejsze cechy pozostały niezmienione.

Pojęcie glamour

Glamour to nic innego jak blask, splendor, wdzięk i przepych. Ten styl aranżacji wnętrz utrzymany jest w klimacie glamour. Styl ten nawiązuje do epoki baroku i kojarzony jest z wyjątkowym przepychem, bogatą ornamentyką i efektownymi elementami dekoracyjnymi. Choć kicz często kojarzony jest z przepychem, dom urządzony w tym stylu może być elegancki i szykowny, a jednocześnie funkcjonalny i wygodny.

Aranżacja wnętrz w stylu glamour

Styl glamour, wbrew pozorom, można dopasować do każdej kolorystyki i charakteru. Można łączyć elementy z różnych stylów, aby uzyskać niepowtarzalny efekt wizualny. We wnętrzach glamour pojawia się dużo bieli, czerni, stonowanych beżów, modnych szarości. Są one następnie przełamane żywymi kolorami, takimi jak fiolet, fuksja i cyjan. Często stosuje się też inne głęboko nasycone kolory, takie jak bordo, navy i butelkowa zieleń.

Co znajduje się na ścianach domu?

Ściany w domach o architekturze w stylu glamour uwielbiają wszelkiego rodzaju tapety. Ściany mogą być również ozdobione panelami tapicerowanymi i pikowaną skórą. Ważne są również lustra. Duże lustra to znak rozpoznawczy stylu glamour, zwłaszcza jeśli są w bogato zdobionych ramach. Lustra mogą dodać blasku Twojemu domowi. Podniosą także wartość estetyczną domu.

Meble Glamour

Meble w stylu glamour

Mieszkanie w stylu glamour powinno być zaprojektowane z myślą o meblach. Powinny one mieć barokowy kształt. Do dekoracji mebli należy używać ornamentów. Siedziska sof i foteli można wykończyć tkaniną o mięsistej strukturze. W tym stylu pasują również popularne konsole i komody, a także stoliki kawowe wykonane ze szkła lub marmuru.

Wyraziste akcesoria

Akcesoria i elementy dekoracyjne są bardzo ważne przy urządzaniu domu w stylu glamour. Dodają one wnętrzu charakteru i atmosfery. Doskonałym wyborem są duże kryształowe żyrandole. Lampy mogą być umieszczone na kryształowych podstawach. Dom w stylu glamour można wzbogacić o dekoracyjne poduszki, dodając lampy na kryształowych podstawach. Można także użyć ozdobnych ramek na zdjęcia i obrazki oraz różnych szklanych lub kryształowych drobiazgów.

Czego unikać przy projektowaniu domu w stylu glamour?

Ważne jest, aby przy łączeniu elementów dekoracyjnych w tym modnym stylu wykazać się kreatywnością i smakiem. W przeciwnym razie łatwo jest dać się ponieść emocjom. Może to prowadzić do przesady w stosowaniu formy i niewystarczającej ilości treści. Ważne jest, aby stosować elementy dekoracyjne i materiały, które wzajemnie się uzupełniają. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nie zaszaleliśmy zbytnio z dekoracją wnętrz, najlepiej trzymać się minimalizmu. Styl glamour jest atrakcyjny dla oka, ale tylko wtedy, gdy wnętrze jest stylowe i dobrze zaprojektowane.

0 Komentarze