Co to jest snapback?

Udostępnij:

Snapbacki, czyli dosłownie "zapinane z tyłu", to popularny rodzaj czapki z daszkiem. Można je regulować za pomocą zapięcia, w przeciwieństwie do fullcapów, których nie można regulować. Snapbacki można łatwo dopasować do głowy użytkownika, w przeciwieństwie do fullcapów, które mogą być produkowane w wielu rozmiarach. Snapback to czapka z regulowanym paskiem wykonanym z tworzywa sztucznego. Coraz więcej modeli jest wyposażonych w strapback. Oznacza to, że pasek na plecach jest wykonany ze skóry lub tkaniny. Dostępne są również czapki z regulacją na rzepy. To wygodne rozwiązanie idealnie dopasuje się do Twojej głowy, niezależnie od zastosowanego materiału.

Czapka z historią

Historia snapbacka sięga początków XIX wieku. Ze względu na brak jednolitości w stroju baseballowym, każda czapka była robiona na zamówienie. Podczas meczów można było nosić różne rodzaje nakryć głowy, w tym kapelusze słomkowe i czapki marynarskie. Brooklyn Excelsiors byli pierwszymi, którzy założyli czapkę baseballową w jej obecnej formie jako część oficjalnego stroju baseballowego. Było to w 1849 roku. Narodziła się regulowana czapka z daszkiem, która jest pierwowzorem dzisiejszego snapbacka. W latach 80. snapbacki stały się podstawowym elementem stylu ulicznego. Gwiazdy hip-hopu zaczęły je nosić na koncertach i w teledyskach. Model snapback stał się podstawą popkultury i do dziś jest noszony przez miłośników streetwearu na całym świecie. Jednak przez pewien czas snapbacki zostały zastąpione przez czapki fullcap.

Snapback

Moda na snapback powraca

Na przełomie wieków snapbacki wyszły z mody, a fani czapek z daszkiem przerzucili się na czapki fullcap. Stało się tak prawdopodobnie dzięki zabiegom marketingowym niektórych firm - regulowana czapka może być dopasowana do głowy użytkownika, dzięki czemu jest bardziej uniwersalna i wytrzymała. Nie sprzyja to jednak częstej wymianie i wysokiej sprzedaży. Model z paskiem wraca do mody dzięki Tydze i Chrisowi Brownowi, dwóm gwiazdom RnB, którzy nagrali piosenkę "Snapback Back". W teledysku mężczyźni noszą czapki full cap i ogłaszają triumfalny powrót czapek z regulacją. Teledysk szybko rozprzestrzenił się w Internecie, a snapbacki szybko powróciły na głowy fanów streetwearu. Ten trend trwa do dziś.

0 Komentarze