Zimą, wielu właścicieli domków jednorodzinnych czy działek zaczyna martwić się o swój ogród. Silne mrozy mogą znacznie zaszkodzić krzewom i drzewom, jeśli nie zadbamy o ich zabezpieczenie.
Zima w ogrodzie – przygotowania
Nawet pod koniec jesieni może pojawić się śnieg. Niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla drzewek owocowych, ponieważ wiele z nich nie zrzuciło jeszcze całkowicie liści. Dotyczy to również wielu innych nasadzeń, na których pędach wciąż widoczne są liście. Kiedy pada śnieg, gromadzi się na gałęziach, co może sprawić, że te zaczną się łamać.
Zima w ogrodzie to zatem nie czas, aby zupełnie porzucić swoje obowiązki. W tym czasie zaleca się regularne otrząsanie się z nagromadzonego śniegu. Ale należy to zrobić ostrożnie, ponieważ zimą drzewo jest szczególnie delikatne.
Już od jesieni ogród należy przygotowywać do zimy. W przypadku drzew poważnie uszkodzonych należy je wyciąć. Jesienią usuwane są również pnie i gałęzie. Usuwają starą korę, porosty, mchy. Niektóre drzewa mogą być puste. Konieczne jest wyczyszczenie takiego drzewa w środku, a na koniec dezynfekcja. Jeśli o to zadbamy zima w ogrodzie nie będzie tak groźna dla nasadzeń.
Co robić zimą w ogrodzie – główne obowiązki
Jeśli zastanawiasz się co robić zimą w ogrodzie, to wiele szkodników osiedla się w korze drzew na zimę. Z tego powodu kłody (pnie) należy pomalować farbą ogrodową. Możesz także użyć wapna gaszonego. Aby go przygotować, musisz połączyć następujące składniki:
- Wiadro wody.
- 0,5 - 0,6 kg siarczanu miedzi.
- 2,5 kg wapienia.
- Kilogram gliny
Wszystkie odpady, które powstały po czyszczeniu, należy spalić, ponieważ mogą zainfekować zdrową roślinę. Kiedy nie ma śniegu, a temperatury są ujemne, korzenie drzew potrzebują pomocy. W takich warunkach mogą po prostu zamarznąć. Dlatego ogrodnicy radzą przykryć obszar w pobliżu pnia humusem, słomą lub czymś innym, aby podnieść temperaturę ziemi o kilka stopni. Po długotrwałych opadach śniegu może rozpocząć się odwilż. Z tego powodu rośliny otrzymują nadmierną ilość wilgoci, co ostatecznie prowadzi do gnicia korzeni. Zatem jeśli nie wiesz co robić zimą w ogrodzie, to przede wszystkim należy ściółkować i ugniatać glebę nawet jesienią.
Zimą to ptaki mogą być bardzo przydatne. Są w stanie uratować drzewo przed różnymi szkodnikami. Z tego powodu zaleca się zwabianie ich do ogrodu zimą. Aby to zrobić, możesz powiesić gniazda dla różnych rodzajów ptaków.
Należy również uważać na bakterię, które mogą uszkadzać korę. Te penetrują pęknięcia powstałe w wyniku zimna lub oparzeń. W takim przypadku kora zaczyna ciemnieć i się łuszczy. Jeszcze bardziej niebezpieczna dla drzewa jest choroba, gdy dotknięty jest pień. W takim przypadku całe drzewo umrze.
Jak dbać o ogród zimą – pielęgnacja krzewów
Wiele osób sadzi krzewy w pobliżu swoich domów. I jeśli rozważamy jak dbać o ogród zimą, to one również wymagają zimowej opieki. Nie zapomnij ich podlewać, aż ziemia całkowicie zamarznie. Często są sadzone w pobliżu samego domu, dlatego czasami są przykryte markizami, przez co nie otrzymują odpowiedniej wilgoci. Okresowo należy sprawdzać krzewy, które jesienią były owinięte w folię lub inny materiał.
Jeśli ogród jest ozdobiony doniczkami z roślinami, należy je przykryć na zimę. A jeśli nadeszły ciężkie mrozy, lepiej zabrać je do garażu lub innego pomieszczenia. O to, jak dbać o ogród zimą, trzeba zadbać stosownie wcześnie. Już późną jesienią wszystkie suche liście muszą zostać usunięte. Zapobiegnie to gniciu korzeni.
Wiele krzewów, które zachwycają swoim zielonym wyglądem przez cały rok, może zostać uszkodzonych przez śnieg. Jeśli nadchodzą opady śniegu, krzak należy związać nitką. W ten sposób nie straci swojego kształtu. Należy również usuwać nagromadzony śnieg. Jeśli jest roślina pnąca, to w okresie zimowym należy okresowo sprawdzać podpory. Jeśli są uszkodzone, należy je naprawić.
Pielęgnacja ogrodu zimą – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Trawnik też wymaga pielęgnacji. Gdy trawnik pokryty jest lekkim szronem, lepiej po nim nie chodzić. Zimą nie trzeba kosić trawnika, ponieważ jego wzrost praktycznie ustał. Należy zwrócić uwagę na róże, ponieważ mróz może na nie niekorzystnie wpłynąć. Ogrodnikom zaleca się okresowe zagęszczanie gleby w pobliżu tych roślin. Ziemia nie powinna być tu zbyt luźna. Pielęgnacja ogrodu zimą to też dbałość o otoczenie. Oprócz upraw ogrodniczych warto zwrócić uwagę na ogrodzenia, gdyż po pewnym czasie trzeba je naprawić. Trzeba uważać na rośliny pnące. Jeśli trzeba je usunąć na jakiś czas, należy to zrobić ostrożnie.
Pielęgnacja ogrodu zimą to także stałe usuwanie odpadów. Nie zapomnij również o narzędziach. Na przykład kosiarka do trawy wymaga przeglądu przed zimą.